Zatímco v červenci policisté na Mostecku evidovali 62 dopravních nehod, v říjnu již nehod řešili 82. Od začátku listopadu pak dalších 46.
Zvýšení počtu dopravních nehod v tomto období podle Jana Pechouta z Besipu není nijak překvapivé a je způsobeno především nepřipraveností řidičů.
„Málokdo si uvědomuje, že se prodlužuje doba, kdy je silnice mokrá, v tomto stavu navíc pohlcuje světlo reflektorů aut. Prodlužuje se také doba, kdy je přes den šero a jsou mlhy,“ vysvětluje Jan Pechout.

Mlhová světla

K tomu, aby řidič dobře viděl i za těchto podmínek, výborně poslouží přední mlhová světla. Podle odborníků by si ale řidiči měli uvědomit, že mlhovky jsou určené především do počasí, kdy není vidět na krok a hrozí vážné nebezpečí srážky s jiným vozidlem nebo účastníkem silničního provozu.
Mlhová světla není v žádném případě vhodné používat za dobré viditelnosti, když je tma nebo jen lehká inverze. Mnozí řidiči jezdí s předními zapnutými mlhovkami za běžného počasí i ve dne, a to i přesto, že podle pravidel silničního provozu mohou přední mlhová světla zapnout až poté, co rozsvítili mlhovky zadní.

Budou kontroly

Stále hodně řidičů také začíná uvažovat o výměně z letních na zimní pneumatiky až poté, co napadne první sníh.

Nahrává tomu samozřejmě i to, že to žádná vyhláška jasně nepřikazuje. Značky zimní výbavy jsou umístěné jen na některých komunikacích, většinou na vjezdech do horských oblastí. Za porušení této příkazové značky mohou pak policisté odebrat řidiči jeden bod v rámci bodového systému. Hříšníkům hrozí i pokuta v řádu tisíců korun.

„Řidiči se určitě s kontrolou zimní výbavy letos setkají,” potvrdila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Podle osloveného odborníka se ale vyplatí pneumatiky přezout. A to z toho důvodu, že pokud teplota venku klesne pod sedm stupňů, letní pneumatiky začínají tvrdnout, takže nemají už takovou přilnavost k vozovce.

„Výkyvy, kdy je v létě přes třicet a v zimě až mínus dvacet, snižují jejich účinek,“ vysvětlil vedoucí pobočky Pneu Plus Tomáš Marosz.
Podle něj je nebezpečné si nechat vyměnit jen dvě pneumatiky.