Město po všech přítomných chce, aby se pohybovali jen na místech, která k tomu budou určená. „Žádáme je, aby nevstupovali na žádnou travnatou plochu v parku kromě takzvaného pobytového trávníku před pódiem a prodejními stánky a aby dále chodili jen po oficiálních cestách a dbali pokynů pořadatele a městské policie," řekl místostarosta Litvínova Milan Šťovíček.

Park si loni při probíhající obnově od náporu lidí odpočinul, když se to hlavní z Valdštejnských slavností odehrávalo na náměstí. Letos už ale vjede všechno do starých kolejí a hraběcí rodina zamíří po roční pauze opět za zámek. Den před tradiční veselicí se historická zelená plocha v centru města stane dějištěm Studentského Majálesu, který začne ve 14 hodin a potrvá do 20 hodin. Jeho součástí bude několik vystoupení.

V parku bylo při revitalizaci, na kterou město získalo dotaci, vysazeno přes sedmdesát nových listnatých stromů a bezmála dvacet jehličnanů, dále pak přes tři tisíce keřů, dva tisíce cibulovin a skoro čtyři stovky trvalek. Trávník o ploše 33 300 metrů čtverečních prošel rekultivací. „Při pohledu od zámku se může leckomu zdát, že se tam nic nezměnilo, ale z druhé strany je to opravdu patrné. Park hodně prokoukl," podotkla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Není to první žádost tohoto typu. Město už na konci loňského roku upozorňovalo občany, aby nechodili v parku křížem krážem a nevyšlapávali pěšinky. Lidé tak totiž bránili v dorůstání nové zeleně. Radnici kvůli tomu dokonce hrozilo, že přijde o část dvoumilionové dotace. Nechala proto tehdy na několika místech postavit provizorní plůtky.