Hromádky vajglů lze vidět na každém kroku hlavně na centrálním parkovišti. Posádky aut kouří, klábosí a pak odhodí zbytky cigaret na zem, kde ucpávají kanály.

Nedopalky patří k nejčastějšímu litteringovému odpadu. Tak odborníci říkají smetí, které se volně válí v terénu. Prevencí jsou třeba speciální odpadkové koše na nedopalky. Některá evropská města využívají takzvaný hlasovací popelník (ballot bin). „Vhozením nedopalku do příslušného otvoru, který je současně odpovědí na vybranou otázku - jde například o otázky, které zajímají zástupce příslušných měst, dochází ke snížení odhozených nedopalků o 46 procent,“ uvedla česká nezisková společnost EKO‑KOM, která nedávno mapovala situaci v oblasti úklidu pohozených odpadů ve městech, kolem komunikací i v přírodě.

Jezero Most má připomínat španělskou Ibizu. Festival pojme patnáct tisíc lidí.
Jezero Most má připomínat španělskou Ibizu. Festival pojme patnáct tisíc lidí

Společnost upozornila, že efektivním nástrojem ve veřejném prostoru mohou být i takzvaně chytré odpadkové koše (smart bin), které se dávají na sloupky či zdi budov. Inovativní je přístup města Birmingham, kde prevenci spojili s charitativní akcí - čím více je odpadu v odpadkovém koši, tím více bude prostředků na dobročinnost. Po podpůrné kampani nepořádku ubylo.

Řešením pro okolí jezera Most by mohlo být i adoptování jeho části dobrovolníky, kteří by odpadky pravidelně uklízeli jako při akcích Ukliďme Česko.