Pokud nezaměstnaný přijme rekvalifikaci, dostane místo stravenek 60 procent svého posledního platu a podle jeho výše i doplatek do životního minima. Například řemeslník, který bral 10 tisíc korun a teď je na stravenkách, může dostat každý měsíc šest tisíc korun podle délky přeškolování na jinou profesi. „Jakmile nastoupí na rekvalifikace, okamžitě jim vzniká nárok na podporu při rekvalifikaci. Je to výhodné, ale lidé, kteří dostávají stravenky, to obvykle nechtějí. Často se vymlouvají, že na rekvalifikaci nemohou, protože jsou nemocní,“ sdělil Deníku Oldřich Malý, ředitel úřadu práce. Podle zákona není nabízená rekvalifikace povinná a odmítnutí nelze trestat vyřazením z podpůrné sociální sítě. To se má od příštího roku změnit novelou zákona. Kvůli tolerantnímu zákonu úřad nedokáže plně obsadit všechny kurzy a některé již musel zrušit.

Jednu stávku proti sociálnímu systému již nezaměstnaní uspořádali, nyní se chystají na další protest. V úterý 27. května zaplní litvínovské náměstí Míru další demonstranti. Tentokrát, ale akci s názvem „Stop zneužívání sociálního systému nepřizpůsobivými občany“ nepořádají sami nezaměstnaní.

Protestní akce začne v 15 hodin. „Je to reakce na neustále zvyšující se počet sociálně nepřizpůsobivých občanů, kteří zneužívají benevolentní systém vyplácení sociálních dávek. proto také muselo město před časem přistoupit ke stravenkám, které ale dostávají i lidé, kteří se z jakéhokoliv důvodu dostali do špatné situace,“ uvedl pro Deník Patrik Christian Cmorej litvínovský zastupitel za stranu Zelených a hlavní organizátor chystané demonstrace. Na akci byli pozváni zástupci města, neziskových organizací i členové osadního výboru Janov.

Nedávno Litvínov navštívila zástupkyně ombudsmana, aby prošetřila systém vyplácení sociálních dávek formou stravenek. Lidé zatím čekají na výsledek, případ se ještě prošetřuje. „Zatím nebyla vydána žádná zpráva z výsledků šetření,“ sdělila Deníku tisková mluvčí veřejného ochránce Iva Hrazdílková.

Martin Vokurka, Lucie Prosková