Vláda České republiky zaregistrovala starosti s deregulací nájemného, které má nejen pět tisíc obyvatel z Litvínova. Na schůzku se zástupci bytové společnosti CPI ohledně dodatku ke smlouvě šel i poslanec David Kádner (VV), který neadekvátní chování zástupců společnosti potvrdil.

Podle ministra vnitra a předsedy VV Radka Johna, pokud premiér České republiky otevře téma deregulace nájemného, budou Věci Veřejné pro roční odklad pro celou Českou republiku.

„Je třeba velmi pečlivě uvážit, která reforma vezme kolik peněz rodinám. Co já vím, zrovna v tomto případě se jedná i o lidi ve vyšším věku a jsou to i sociálně slabší rodiny, na které by to padlo velmi tvrdě. Premiér Nečas tady hovořil o výjimce s ročním odkladem a VV si myslí, že pokud toto zaujmeme, udělejme roční odklad pro celou ČR,“ řekl při návštěvě Litvínova ministr Radek John, podle kterého by se toto téma mělo projednávat co nejdříve.

Premiéra Petra Nečase o odložení deregulace nájemného před časem požádal i starosta města Daniel Volák (ODS).

„Pro většinu nájemníků těchto bytů je takový nárůst nájmu neúnosný. Velké procento bytů obývají důchodci, bývalí zaměstnanci Chemopetrolu, současného Unipetrolu. Žádný z nich si nemůže tak razantně zvýšený nájem z penze zaplatit,“ říká starosta Volák. „Proto žádám o odložení deregulace až na leden 2012, aby občané Litvínova získali čas na řešení této situace,“ dodává Volák.

Z pohledu vlastníka bytů má existence regulovaných nájmů diskriminační aspekty. Nejenže uvedené regulované nájemné nepokryje potřebné investice do bytového fondu, které by zvýšily jejich životnost a standard, smlouvy s regulovaným nájemným jsou navíc jednostranné, vypovědět je může pouze nájemník.

„O tomto problému se ví už dvacet let. Myslím si, že oddálení o rok nic nevyřeší. Za rok se opět budeme domlouvat znovu. Podle mého názoru se spíše jedná o předvolební propagaci,“ sdělila mluvčí CPI Michaela Winklerová.

Jak již Deník informoval, nájemníkům společnosti CPI se nelíbí nejen vysoká cena nájemného, ale hlavně jednání a komunikace se společností. Nesprávné jednání nyní potvrdil i Kádner.

„Byl jsem na setkání se zástupci CPI, jelikož mám v Janově rodiče. Ti dostali pozvání na určitou hodinu. Já si myslím, že už v té pozvánce měl přijít tiskopis, aby si to rodiče mohli pročíst. Je to tak, že si tam sednete, máte na to krátkou dobu, nechtějí vám smlouvu ukázat. Dostanete k tomu certifikát o plastových oknech. Pokud budete smlouvu protahovat okna už nikdy nedostanete. Tím, že jsem tam byl s rodiči i já, byl jejich zástupce rozklepaný a tiskopis máme doma. Domnívám se ale, že pokud tam přijdou starší lidé, jsou spíše rozklepáni oni,“ řekl Kádner.