V Mostě patřil mezi takzvané otce zakladatele, kteří tvořili nové instituce a o městě jednali i po nocích. První starosta postkomunistické éry Bořek Valvoda je v 80 letech stále aktivní a teď pomáhá venkovu.

Když se budou historici vracet k místnímu dění po sametové revoluci, jednu osobnost opomenout nemohou. Bořek Valvoda se zapsal do dějin jako starosta zlomového období. Do čela Mostu ho zvolili v roce 1990 jako osobnost s diplomatickými schopnostmi, která dokáže ukončit činnost komunistické správy a položit základy demokratické radnice, která dá Mostu nový směr.

„Volného času moc nemám, protože se snažím být stále aktivní,“ říká člen správní rady obecně prospěšné společnosti MAS Naděje, která shání peníze na rozvoj mosteckého venkova. Když se Valvoda stal starostou, byl mezi městy a vesnicemi propastný rozdíl. „V posledních letech ale nerovnosti mizí, a to je dobře,“ dodává nositel Ceny města Mostu a člen předsednictva Hospodářské a sociální rady Mostecka.

Valvoda pochází z Moravy, ale cítí se Mostečanem. Táta mu kdysi řekl, že tohle je výjimečný kraj - převrací se tu země, převracejí se tu lidé. Jak ale tyhle silné momenty uchopit, nepodlehnout zmaru a najít cestu k lepší budoucnosti? „Všichni jsme cítili, že potřebujeme změnu, ale z počátku jsme nevěděli, jak se k ní dostat. Bylo to poctivé hledání nové cesty včetně omylů. Přistupovali jsme k tomu jako otcové zakladatelé. Před námi stálo neskutečné množství práce a potíží, které souvisely s ukončením éry národního výboru a vybudováním samosprávy, která měla převzít velké majetky. Chtěli jsme, aby se město oživilo, aby bylo znát, že je silné a bohaté,“ vzpomíná Valvoda.

Nominace na starostu tehdy přišla náhle a nečekaně. Vzešla z Občanského fóra v době, kdy dělal ekonoma v Podniku bytového hospodářství v Meziboří. Byl sice trochu bokem dění v Mostě, ale měl respekt i u komunistů, se kterými bylo nutné kvůli klidnému převzetí moci spolupracovat. „Samozřejmě jsem se tak významné funkce zalekl a nekřičel hned sláva, ale po delší debatě jsem nakonec s kandidaturou souhlasil,“ říká Valvoda.

Diskutující politik

Řadí se k politikům, kteří se snaží domlouvat, protože diskuzi považují za základ demokracie. V 90. letech mu také pomohlo, že uměl nastudovat zákony a prosazoval myšlenku navazování netvrdil, že vše, co udělala bývalá správa města, bylo špatně.

Bořek Valvoda byl starostou v letech 1990-1994. Poté působil jako radní za ODA a později jako náměstek primátora. Pracoval i na ministerstvu vnitra a jako zástupce tajemníka mostecké radnice.

„Hledali jsme pro Most nejlepší řešení v širokém plénu. Říkával jsem, že v politice můžeme mít různé trenýrky, ale dres máme jen jeden, dres města. Takový přístup se ale politikařením postupně vytrácel, takže dnes bývají dresy různě barevné podle politických uskupení a v posledních volebních obdobích je ten rozdíl ještě výraznější. A to, že budou na sebe politici podávat trestní oznámení, bylo tehdy pro nás něco naprosto nepředstavitelného,“ dodává na závěr.