Několik let jenom chátrala. Teď už to ale neplatí. Do budovy bývalé školy v litvínovské části Janov se vrátil život. „Otevření tohoto zařízení pro nás znamená velký přelom v naší činnosti. A důvod k radosti. Plyne z toho ale i velká zodpovědnost," řekla Eva Čenkovičová, ředitelka Oblastní charity Most v opravené tělocvičně při slavnostním otevření Komunitního centra, které tady našlo své zázemí.

Charita se před pár lety rozhodla objekt koupit od města a poté začala pracovat na jeho proměně. Stálo to kolem dvaceti milionů. „Dělalo se topení, podlahy, izolace. Vybourávaly se stropy. Pracovalo se i na střeše," řekl Mosteckému deníku už dříve zástupce ředitelky Oblastní charity Most Petr Fadrhons.

Výsledkem je dům s posilovnou, hudební zkušebnou nebo klubovnami, do kterého mají mířit zejména děti a mládež ve věku od 6 do 26 let z problémového sídliště trávit svůj volný čas. „Je dobře, že budova má konečně využití. Je také důležité, že právě tady něco takového vzniklo, protože Janov je hodně problémová lokalita," uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Slavnostního otevření centra, které je v běžném provozu už od začátku letošního roku, se zúčastnil i litoměřický biskup Jan Baxant. „Nebude to žádná takzvaně mrtvá instituce, nějaký prostý úřad. Bude to sloužit lidem a bude to tu žít. To se mi opravdu moc líbí," nechal se slyšet Baxant.

V Komunitním centru to ale nebude jen o cvičení nebo hraní her. Lidem tu charita nabízí také například sociální poradenství. Hlavní část rekonstrukce charita zaplatila z dotace získané od Evropské unie prostřednictvím ROP Severozápad. Přispěly i německá církevní nadace Renovabis, litvínovská radnice a určitá částka dorazila také z Fondu hejtmana.