Sám jsem si při pokusu o přípravu tohoto tradičního japonského pokrmu vyslechl několik poplašených výkřiků, které mě měly varovat, že „takhle tedy ne“.
Nakonec se ale zadařilo a já se mohl kochat výsledkem mého kulinářského umění. Sushi, které vzniklo pod mýma rukama, nevypadalo zdaleka tak pěkně jako to, které připravila Japonka Sakae Magami, ale nic jiného jsem vlastně ani nečekal. Snad trochu lepší chuť, ale možná jsem byl jen omámen „vůní“ všudypřítomného octa. Ten se přidává nejen do samotné rýže, ale používá se i na čištění rukou a pracovních nástrojů.

V příjemných prostorách ústecké Poradny pro integraci si přípravu sushi vyzkoušelo i dalších pět účastníků speciálního workshopu. Jednou z nich byla Petra Berková. I ona byla v improvizované kuchyni podstatně šikovnější než já a kurz si pochvalovala.

„Určitě si sushi někdy sama zkusím připravit,“ radovala se Petra Berková, zatímco já se snažil tupým nožem rozpižlat svou „rýžovou trubku“.
Kromě správné přípravy sushi se účastníci workshopu dozvěděli také něco o tradičním japonském čajovém ceremoniálu a naučili se jíst hůlkami. Sakae Magami, která je v České republice dva roky, si dala záležet i na své vizáži, a tak mohli všichni obdivovat její originální kimono a další z kouzelných japonských doplňků.

Jediné co nevyšlo, byla ukázka přípravy pokrmu ze syrové ryby. Když při nákupu Sakae viděla, v jakém stavu se u nás ryby a plody moře prodávají, zděšeně prý konstatovala, že takové věci v Japonsku házejí do moře. Ryba totiž musí být maximálně čerstvá, aby mohla být konzumována za syrova.
Úterní workshop Sushi Live! byl v přestěhované Poradně pro integraci prvním. Z ohlasu účastníků je zřejmé, že určitě nebyl posledním. „Workshop se povedl a rádi v nich budeme pokračovat,“ říká ředitel Poradny Jan Kubíček.

Na další workshop mohou lidé vyrazit již 30. března. Naučí se tam něco o origami a kaligrafii.