Když po nelegální palírně kabelů na zapomenuté louce mezi Mostem a Litvínovem chodíte, představíte si požáry v Řecku a Kalifornii. Kdyby v pustině uprostřed Mostecka přeskočil oheň na další porost, byl by také poplach, protože nedaleko stojí litvínovská chemička a skládka, které už několikrát bojovaly s velkými požáry. Je zázrak, že v době sucha zůstává sousední obří ohniště izolované a skryté. Podle satelitních map přitom vzniklo už před rokem 2010 a je na nich vidět, jak se pomalu rozšiřuje. Pozornosti mohlo unikat další roky, nebýt jednoho náhodného jezdce v terénním vozidle.

„Nikde jsem nic podobného v takovém rozsahu neviděl. Ani na Ukrajině a Rumunsku,“ řekl třicetiletý Petr z Mostu, příznivec offroadu, který místo objevil a ukázal ho Deníku, aby vše zveřejnil. „Když si bezdomovec vypálí pár kabelů v rozbořeném baráku, je to sice prasárna, se kterou nesouhlasím, ale jsem schopný to pochopit. Ale tenhle ohromný humus je mimo veškeré chápání a morálku,“ dodal.

Vypalování je organizované

Podle něj kabely na louce vypaluje ve velkém organizovaná skupina sběračů či zlodějů za použití nákladního auta, protože takové množství materiálu by běžní tuláci na kočárcích neutáhli. Důkazem je třeba těžká dřevěná cívka od tlustých průmyslových kabelů. Areál navíc leží na křižovatce polních cest se zřetelnými stopami po pneumatikách. „Hliník, měď. Tady je to podle mě velký kšeft, kde se točí statisíce korun. Náklaďák vše přiveze, pak se to vypálí a odveze. Stačí jednou za měsíc nebo i za půl roku,“ řekl Petr.

Bývalá 17. ZŠ v Mostě.
Policisté v Mostě hledají azyl, najít by jej mohli v opuštěné škole

Udivuje ho, že o nezákonné aktivitě, kterou musí doprovázet kouř, nikdo neví a neřeší ji, protože palírna může kontaminovat půdu jedy a je požárním rizikem. Plocha v odlehlém katastru Růžodol patří státu. Správcem území je jeho podnik Palivový kombinát Ústí, kterému dosud nikdo nic podezřelého neoznámil. Na podnět Deníku vyslal ale na místo kontrolu a pořídil fotodokumentaci z vyhořelého pozemku.

„Podáme na policii trestní oznámení na neznámého pachatele, neboť touto závažnou nelegální činností dochází k poškozování majetku státu,“ sdělila mluvčí podniku Hana Volfová. Státní firma ujistila, že začne lokalitu pravidelně namátkově monitorovat a ohnisko uklidí. Předtím zajistí odborný rozbor kontaminovaných zemin, a pokud zjistí ekologickou zátěž, nařídí sanaci místa specializovanou firmou. „Bude-li zjištěn pachatel, bude podnik v následném soudním řízení požadovat náhradu vzniklé škody,“ dodala mluvčí.

Policie pro Deník uvedla, že louku už delší dobu sleduje. „Víme o tom. Hlídky tam zajíždějí, ale na místě nikdy nikoho nechytili,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková. Policisté budou podle ní lokalitu nadále průběžně kontrolovat. Kdyby náhodní turisté či cyklisté viděli u ohniště někoho podezřelého, mají okamžitě volat na tísňovou linku.

Autobusová doprava Ústeckého kraje. Ilustrační foto
Nejistota kolem nákupu nových autobusů trvá, kraj se brání žalobou