Když se izraelský voják na neklidné hranici Pásma Gazy ocitne v tísni, použije pro boj zblízka systém sebeobrany Krav maga. Most sice není válečná zóna jako Blízký východ, ale agresivita ve městě roste.

Kdyby speciálním tréninkem prošly třeba dvě traumatizované mostecké školačky, které loni u Repre napadl dívčí gang, možná by se nenechaly ponižovat a otloukávat. Teď existuje naděje, že podobných excesů bude méně.

POMOC PRO STAV NOUZE

Město, které letos posílilo dozor v ulicích, dětem nabídne pomoc pro stav nouze: první kurz sebeobrany a rovnou Krav maga.

„Zareagovali jsme tak na policejní statistiky,“ poukázal šéf mosteckých strážníků Jaroslav Hrvol například na fakt, že počet zločinů školáků do 14 let na Mostecku meziročně vzrostl z 26 na 44 případů. „Loni se nám podařilo objasnit řadu loupeží a krádeží, které páchaly dětské gangy,“ oznámil vrchní komisař mostecké kriminální policie Jaroslav Hotový.

Nejzranitelnějšími oběťmi jsou děti a senioři, které chce město také vycvičit. A sahá po tom nejlepším, co jim může nabídnout. „Krav maga je nejúčinnější sebeobranný systém na světě využívaný ozbrojenými složkami desítek států od Izraele, kde vznikl, přes západní státy EU až po USA a země Commonwealthu,“ sdělil instruktor Krav maga Global Most Jan Kopač.

Krav Maga se jako jeden z mála systémů věnuje teoretické i praktické části výuky sebeobrany. Mostecké kurzy pro děti, mládež a seniory se navíc zaměří na místní problematiku. „Cestou vyloučení problematických rámců chování zvýšíme bezpečnost i sebevědomí každého účastníka kurzu,“ dodal Kopač.

CHTĚJÍ USPOKOJIT VŠECHNY ZÁJEMCE

Výcvik bude součástí městského preventivního projektu Seber odvahu získej dovednosti braň se. Zahájení 60hodinového tříměsíčního kurzu pro 20 dětí se předpokládá v září po obdržení dotace od ministerstva vnitra.

„V případě více přihlášených dětí budeme upravovat hodinovou dotaci tak, abychom uspokojili všechny zájemce,“ sdělila manažerka prevence kriminality Veronika Loucká.

Krav maga je podle ní uživatelsky přátelský, je i pro nesportovce, protože vychází z reálného života a reaguje na problémy současného světa. Využívá i zákeřnější metody boje, aby slabší jedinci odolali přesile.

Děti se nejprve naučí, jak včas nebezpečí rozeznat a jak mu předcházet správnou strategií a uvažováním. Poznají třeba obranu proti zavlečení do auta, proti loupeži či šikaně a jak improvizovat s použitím aktovky, telefonu, míče či skateboardu.

Díky vybavení instruktorů protiúderovým oblekem si vyzkoušejí reálný útok silou, aby pochopily, že v nouzi je správné zapomenout na naučené vzorce chování „nikoho nepíchej do očí, netahej za vlasy, neškrábej, nekousej, nekřič!“ Podobným výcvikem projde i 20 seniorů.

Projekt zahrnuje i další aktivity, například kampaň proti domácímu násilí s intervenčním centrem Spirála.