Návštěvy nenechavců v litvínovských zahrádkářských koloniích jsou obzvláště v letošním roce nebývale časté.

„S krádežemi v těchto oblastech se setkáváme dnes a denně," potvrzuje velitel městské policie Zdeněk Urban. Majitelé zahrádek už rezignovali a krádeže a vloupání často policii nehlásí.

„Poškození by se v každém případě měli na policii obrátit. Pokud pachatele nechytíme, je pravděpodobné, že ve své činnosti bude pokračovat," varuje Zdeněk Urban.

Lidé musí být ve střehu prakticky po celý rok. Přes zimu si z chatek dělají ubytovnu bezdomovci a narkomani. „V naší chatce se před dvěma lety také ubytovali feťáci a vše zdevastovali. Veškeré vybavení jsme museli vyhodit," vzpomíná Pavla Lukavská.

Na jaře a v létě, kdy si zahrádkáři přinášejí elektroniku, se množí krádeže. Na podzim si zase musejí pečlivě hlídat svou úrodu. A průběžně po celý rok řádí zloději kovů. „Neustále vídám někoho, kdo si veze kárku plnou železa," prozrazuje jedna ze zahrádkářek Jana Fröhlichová.

Výkup kradených kovů je celorepublikový problém. „Dokud se nezpřísní legislativa, bude to boj s větrnými mlýny," stěžuje si Zdeněk Urban. Strážníci se kontrole sběren i podezřelých osob, které přepravují kovové kusy, věnují každý den. Zloději nemusejí být chyceni přímo při činu, stačí, když nejsou schopni prokázat původ kovů. „Opravdu je tu policie hlídá velmi často," potvrzuje Jana Fröhlichová.

Další velkou nepříjemností jsou tipaři. „Když se oteplí, začnou chodit a prosí o staré věci. Přitom si ale jdou obhlídnout, co by mohli kde ukrást," popisuje Pavla Lukavská. Může se opravdu jednat o bezdomovce, který nechce krást a pouze požádá o nepotřebné věci. Může se jednat o slušného člověka, pro policii je ale důležité, aby se ji i v takových případech lidé nebáli informovat. „Když dojde ke krádeži a máme popis osoby, která se v koloniích pohybovala, může to usnadnit pátrání," říká Zdeněk Urban.