Smyslem projektu  bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Indii, co dělají, jak tráví čas, zajistit jim povědomí o situaci v rozvojové zemi a pomoci tím k zamyšlení, že můžeme svět kolem nás měnit.

Děti se seznámily s touto zemí formou prezentace a fotografií. Poté jsme vyplňovali pracovní listy, vyhledávali na mapě, poslouchali písničky, přečetli jsme si příběhy některých dětí, zhlédli prezentaci o globálním problému přelidnění, se kterým se tato země potýká, a několik videí.

Sváteční hostina

Děti si přinesly suroviny a společně připravily indickou sváteční hostinu. Nesmělo chybět koření kari. Díky panu řediteli, který nedávno Indii navštívil, mohly vidět i zajímavé fotografie z běžného života lidí, jejich způsob života a ochutnat pravé indické potraviny a pochutiny: omáčky, zálivky, rýži, oříšky, chapati placky a indické velmi sladké dezerty. Potěšilo nás, že jsme zjistili, že některé jsou fairtradové a dokonce i v obchodech, kde jsme na přípravu nakupovali, se nám podařilo fairtradové výrobky sehnat. Jídlo většině chutnalo, hlavně si ale uvědomili, jaká životní úroveň u nás je a že když má někdo možnost, měl by pomoci. 

Myšlenka fairtrade byla k radosti dětí podpořena i tímto projektem.

A protože si děti rády hrají, rozhodly se zúčastnit soutěže ve výrobě rangoli. Indové vytvářejí rangoli v období velkých svátků, vysypávají je před dům, aby jim přinesly štěstí a blahobyt. My jsme je vyráběli menší na kartony a dřevěné desky, které si děti vyřezaly a ozdobily je podle tradice - především rýží, okvětními lístky, těstovinami a barevnými kamínky. Podařilo se nám vyrobit více než 50 různých typů, které budou nyní vystaveny v chodbách školy, aby dětem přinášely štěstí a radost z jejich smysluplné práce.

Potvrdilo se nám, že poznávání nových věcí všemi smyly má smysl! Mnoha dětem tato akce otevřela oči.

Lenka Gromanová
ZŠ V. Nezvala, Most