Města se po oslavě Vánoc chystají na poslední velké společenské akce tohoto roku. Začnou oblíbeným silvestrovským během na mosteckém Benediktu, kde se stovky příznivců pohybu scházejí při hromadných startech už přes třicet let. Letošní setkání v pondělí 31. prosince začne v 9 hodin a opět je určeno pro běžce všech věkových kategorií včetně batolat s rodiči.

„Závody děláme jako zděděnou tradici a jako rozloučení se s rokem 2018 pro všechny sportovce z širokého a blízkého okolí,“ sdělil Milan Rybák z Atletického klubu Most, který má 34. ročník s podporou města na starosti.

Účastníci se budou scházet od 8.30 hodin při prezentaci v jídelně 18. ZŠ, která s pořadateli dlouhodobě spolupracuje a nabízí vyhřáté zázemí. Nejmladší běžci budou soutěžit na školní antukové dráze, starší děti na značených tratích od 250 metrů do 1,6 kilometru na Benediktu. Tam po 10. hodině začnou i hlavní závody pro muže a ženy na okružních trasách dlouhých 2 nebo 6 kilometrů. Běžet mohou ve zvláštní kategorii i pejskaři se psy na vodítku. Startovné pro děti je 20 korun, pro dospělé 50 korun. Všichni dostanou občerstvení a první tři v každé kategorii věcné ceny.

Na Nový rok mají na 1. náměstí v Mostě sraz rekreační cyklisté. Po společném focení vyjedou ve 13.35 hodin popáté v historii na novoroční vyjížďku, tentokrát okolo vodních ploch Mostecka, což je zhruba 19 kilometrů. Děti čeká kratší trasa. „Počasí by mělo přát, má být teplo a bez deště. Pojede se na pohodu, žádný spěch,“ přiblížil Radek Filip z party Cyklo Point Most Hobby Team.

Cílem akce je podle něj nabídnout sváteční zážitkovou jízdu hlavně nenáročným cyklistům, aby vykročili „správným kolem“ do nového roku, který by měl být také o zdravém pohybu. Akce skončí teplou polév
kou v restauraci U Kojota.

Města lákají tisíce lidí na tradiční silvestrovské veselice. V Litvínově zábavou na náměstí Míru skončí 31. prosince letošní oslavy Vánoc a 100. výročí vzniku Československa. V 17 hodin přijde do centra Litvínova obří loutka prvního československého prezidenta T. G. Masaryka při uměleckém představení Divadla Kvelb s moderátorem Alešem Lehkým z kapely Lunetic. Diváci pak přejdou z náměstí do Voigtových sadů za kostelem, kde radnice spustí od 18 hodin ohňostroj. Děkovná bohoslužba na závěr starého roku bude v kostele sv. Michaela archanděla už od 16 hodin, novoroční mše začne 1. ledna v 9 hodin.

Na 1. náměstí v Mostě, kde budou stánky s občerstvením, vypukne největší silvestrovská zábava v 18 hodin koncertem skupiny Perutě s frontmanem Milanem Peroutkou. Pyrotechnici odpálí ohňostroj v 19 hodin u budovy divadla. Očekává se nával, radnice proto na svém webu upozorňuje, aby se návštěvníci chovali bezpečně a hlídali si děti, jinak jim za neuposlechnutí pokynů pořadatele hrozí sankce.

„Strážníci mohou na místě udělit blokovou pokutu až do výše 10 tisíc korun,“ varoval úřad. Petardami hlavní zábava na náměstí neskončí. Od 19.45 hodin vystoupí na pódiu Vojta D. s kapelou. Vše bude moderovat Petr Říbal. Bruslaři mohou na silvestra využít mobilní kluziště u náměstí od 9 do 17 hodin, ale na Nový rok bude zavřené.

V Lomu bude dětský silvestr s ohňostrojem na náměstí Republiky v 16 hodin. Horní Jiřetín nabídne 1. ledna od 18 hodin novoroční ohňostroj na náměstí 1. máje.