Jak takové šílenství před Vánoci vypadá? „Máme honičku od rána do večera,“ potvrzuje Tereza Skřivanová ze šperkovnictví z obchodního domu Central Most. I když nákupy jsou doménou žen, o Zlatou neděli tomu bylo v obchodním domu Central přesně naopak. Jak je známo, pánové dárky kupují na poslední chvíli.

„Nakupuji vánoční dárky dnes, už jsem koupil rychlovarnou konvici a knížku o dějinách,“ řekl včera čtyřiadvacetiletý Petr Brůna. „Já jsem koupil dětem také knihu a fixy,“ říká další muž.

Naopak ženy šly spíše jen pro potraviny. „Já už mám všechny dárky nakoupené, dnes jsem šla jen pro věci na pečení cukroví,“ sdělila Vlaďka Zikánová. „Já jsem šla také jen pro kávu, dárky už mám doma i zabalené,“ dodává další žena.

Nejoblíbenější dárek: kniha

„Nejčastějším dárkem pod českým vánočním stromečkem budou knihy, které se letos dostaly na první místo žebříčku i v řadě ostatních evropských zemí. Mezi oblíbené dárky patří také oblečení, kosmetika a peníze,” uvedl Bronislav Pánek, partner společnosti Deloitte, která již v listopadu sestavila vánoční průzkum.

I když z předvánočního průzkumu vyplynulo že letošní Vánoce budou skromnější, podle průzkumu sítě supermarketů Češi navzdory krizi připravují bohaté Vánoce alespoň pro děti. Většina rodičů prý myslí při výběru hraček na vzdělání a rozvoj svých dětí. „Právě hračky zákazníci vybírají jinak než v předchozích letech. Standardním požadavkem zákazníků letos je, aby hračky jejich děti potěšily a rozvíjely zároveň. Letos jsme rozšířili například nabídku výukových počítačů se vzdělávacími programy. Hitem jsou kompletní sady pro malé kutily, kuchařky a uklízečky. Sady obsahují napodobeniny reálných předmětů a pomůcek z běžného života. Proto patří mezi dětmi k nejoblíbenějším,“ uvedl Libor Kytýr, ředitel komunikace jedné z prodejen. Úplnou novinkou je letos například i napodobenina lidského těla. „Zákazníci k hračkám vzdělávacího charakteru rádi pořizují i novinky. Rostoucí popularitu stále zaznamenávají hračky na dálkové ovládání. „Kromě tradičních automobilů se jedná o různé plachetnice, či letos dokonce i vznášedla a úklidová vozidla,“ dodává Kýtl.

Hity letošních vánoc

"Naše dcera jako jeden z dárků napsala také auto na ovládání,“ potvrdila Kateřina Kalibová, maminka pětileté Kačenky. Rodiče prý při výběru myslí i na hrdiny svých dětí. „Letos se jedná o dárky s motivy z filmu Doba ledová či populární postavičku Bořek Stavitel,“ prozrazuje Libor Kytýr.

Pomyslnou stříbrnou příčku obsadilo vybavení na fotbal a teprve na třetím místě se umístilo vybavení na typicky zimní sporty jako je lyžování, snowboarding či jízdu na běžkách. Překvapením je, že se mezi nejčastěji zmiňovanými dárky tolik neobjevila jízdní kola. „Domníváme se, že v této době jsou to pro většinovou populaci přece jen dražší dárky,“ komentuje výsledky průzkumu Lubomír Ježek, mluvčí sítě sázkových kanceláří.

Většina respondentů ankety navíc odhadla, že během předvánočních nákupů ujde po obchodech celkem přes deset kilometrů. „Přepočteme-li tato čísla na běžnou domácnost se dvěma dětmi, každá rodina vlastně štafetovým způsobem uběhne v předvánočním shonu maratón,“ doplňuje Ježek