Lidé jsou stále bezradní a zklamaní, že nemají zastání. Někteří se chodí koupat k příbuzným.

V bytech bez topení se bojí letošní zimy a zápalu plic. Bývalý vlastník domu a výběrčí poplatků ohlásil kvůli dluhům bankrot a je vyšetřován policií, noví spoluvlastníci nechávají nájemníky v nejistotě. Není divu, že dům se vyprazdňuje. Ze 45 bytů je údajně obsazených už jen 18.

„Budeme se stěhovat. Musíme. Zima se blíží a topit se nebude," povzdechne si v domě šedovlasá babička. Vodu k mytí ohřívá na plynových kamnech. V domě bydlí 53 let. „Teď je to nejhorší," svěřuje se. Ve vchodě má jen jednoho souseda. Ostatní z domu utekli. „My vodu ohříváme na elektrickém sporáku. Jsem zvědavá, jaký bude účet za elektřinu," říká 33letá Šárka, matka tří dětí. I ona se chystá pryč, přestože má blízko školu a školku a do centra je to jen chvilka. „Když vám ale ke všemu zatéká do dětského pokoje, není co řešit. Za této situace nemá smysl investovat z vlastních peněz do úprav bytu," dodává. „Já se raději odstěhoval loni na podzim. Tušil jsem, co se bude dít," říká 33letý Martin. Vadilo mu, že dům chátrá a že jsou vysoké nedoplatky za vodu. „V novém bytě máme stejné zálohy a spotřebu, ale máme přeplatek," tvrdí.

Na schůzi nájemníci před dvěma měsíci slyšeli, že teplá voda do týdne poteče. „Nic se nezměnilo, nic pro lidi neudělají," říká nájemník Miroslav Bauer. I on se stěhuje. Nevěří v záchranu domu. „Nemá budoucnost," míní další nájemnice. Také balí kufry. Nechce platit o 1 400 korun vyšší nájem. Někteří ani nevědí komu ho mají platit a kde peníze končí. Prý se mají kupovat všem bojlery a přímotopy. Jiní to popírají.

Starousedlíci viní bývalé zastupitele. Radnice koncem 90. let prodala dům při privatizaci dvěma soukromníkům, a ne nájemníkům, kteří dům chtěli koupit a opravit si ho.