Měsíce plné nervozity, politických hádek a odkladů postupného prodeje šesti tisíců bytů střídá opatrný optimismus. Městská společnost Mostecká bytová připravuje spuštění druhé etapy prodeje svých domů. Nájemníkům nabídne na podzim 1 043 bytů v jedenácti domech. Jedná se o bloky 530, 531, 547, 701, 718, 735 a o pět věžových domů za Rozkvětem. Prodej se bude řídit pravidly schválenými zastupiteli. Domy s byty si mohou koupit jen jejich nájemníci přes bytová družstva za 1 042 Kč za čtvereční metr podlahové plochy.

První etapa zahájená 1. července probíhá podle mosteckých radních hladce. „Katastrofické předpovědi některých kritiků, že se termíny nedají stihnout, že je období dovolených a že se lidé nedokáží dohodnout, se nenaplňují,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka.

Většina nájemníků se přidružuje k existujícím družstvům

O průběhu prodeje domů informoval minulý týden vedení města Štefan Maronyák, radní a předseda dozorčí rady Mostecké bytové. Rada města poté v tiskové zprávě oznámila, že z patnácti domů s 948 byty, které společnost nabídla v první prodejní vlně, se „dvanáct domů přidružuje k nějakému z již existujících družstev, jeden dům zakládá družstvo vlastní a nájemníci v jednom domě nejsou dosud rozhodnuti.“

„Jsme velmi příjemně překvapeni, že lidé poměrně rychle reagují na nabídku a že nic nenechávají na poslední chvíli,“ řekl Vozka.

Údaje o situaci v patnáctém domě zatím chybí. Podle primátora to ale neznamená, že se v domě nic neděje.

Radní potvrdili, že podle průběhu první etapy se možná upraví termíny spuštění dalších vln.

„Nyní víme, že limity, které máme nastavené v jednotlivých prodejních vlnách, jsou reálné a že dokonce vykazují určitou rezervu. Proto nevylučujeme možné krácení,“ sdělil ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín.

V zákulisí pokračuje konkureční boj různých organizací o získání vlivu a budoucí správy v domech určených na prodej.

O kolik domů se bude starat Krušnohor?

Kolik z patnácti domů se chce privatizovat přes SBD Krušnohor, největší družstvo v Mostě, není známo. „Zda se nájemníci přihlásí k jakémukoliv stávajícímu družstvu nebo vytvoří vlastní družstvo, není pro město důležité. Družstva jsou jen transformačním prvkem,“ řekl Vozka.

Ve zlepšení technického stavu a úrovně bydlení po koupi domu od Mostecké bytové věří i Deníkem oslovení obyvatelé problémového bloku 100. Ten je sice zařazen až do poslední šesté etapy prodeje, ale podle zjištění Deníku se aktivní nájemníci už teď domlouvají, co podniknou. „Koupě zanedbaného domu nebude jednoduchá, protože je tu hodně neplatičů. Potřebujeme ale například nová okna. Uvidíme, co nám řekne Krušnohor, který si nás 11. srpna pozval na informační schůzku,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek Stovky. Domy z této části města jsou na celostátním seznamu sociálně vyloučených lokalit. Město začne od 1. září posílat do Stovky kontroly po vzoru Litvínova, který zpřísnil dohled nad Janovem.