Tři státní paneláky v Obrnicích jsou zdevastované jako některé obytné domy v Janově a Chánově. Jejich nedůvěřiví obyvatelé, kteří se neradi svěřují, obviňují z vandalství vystěhovalce a z nedbalosti stát.

„Je to tu strašné,“ říká tiše starší nájemník, který bydlí na okraji obrnického sídliště od roku 1987. „Tehdy jsme měli nejlepší dům,“ vzpomíná a z okna poškozeného paneláku smutně pozoruje opravené zprivatizované sousední domy. Přeje si, aby tři paneláky hyzdící obec někdo koupil a dal do pořádku. Říká, že ve vchodě žijí už jen čtyři lidé – ostatní se odstěhovali nebo odjeli do Anglie. Nepotřebný nábytek prý hodili do sklepa a zařízení bytů rozkradli.

„Ještě v devadesátých letech to byly pěkné paneláky. Teď je všechno zničené,“ vzdychá nájemnice při věšení prádla u vybydleného vchodu s vytrženými zvonky, schránkami, dveřmi a pohozenými odpadky.

"Platíme nájem a nikdo se o nás nestará."

„Bude to chátrat. Přestože řádně platíme nájem, nikdo se o nás nestará. Domovníka nemáme. Opravy se musí řešit až v Ústí nad Labem. Lidé jsou z toho nešťastní,“ tvrdí další žena. Uvítala by, kdyby domy koupila obec, která o odkup usiluje, aby se ze sídliště nestalo chudinské ghetto.

„Příčinou chátrání domů jsou především sami jejich obyvatelé, vesměs společensky méně přizpůsobiví. Ti nejen že nevykonávají běžnou údržbu bytů v nichž žijí, ale navíc pronajaté byty spíše ničí,“ konstatuje Jiří Šťastný, mluvčí státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která tři paneláky vlastní.

Mluvčí připomíná, že ze zákona a nájemní smlouvy jsou obyvatelé paneláků povinni byty řádně udržovat. Podle Šťastného místní lidé do neobsazených bytů násilně vnikají, odkládají tam nejrůznější haraburdí a skladují v nich odpadky.

Prázdné byty chrání mříže

Správa dopravní cesty v Ústí nad Labem, která má domy na starosti, se podle mluvčího snaží devastaci zabránit alespoň tím, že na vchodové veřeje volných bytů navařuje ocelové mříže znemožňující vandalům vyrazit uzamčené dveře a vniknout dovnitř. Prázdných bytů ve třech drážních panelácích je zhruba polovina z celkových osmaosmdesáti.

„Náklady na zabezpečení prázdných bytů a na jejich nutné temperování v zimním období se pro nás stávají obtížně zdůvodnitelnými,“ dodává mluvčí SŽDC.

Problémy jako v Janově a Chánově

V Obrnicích žije přibližně 2 600 obyvatel, z toho většina žije na v panelovém sídlišti ze 70. let minulého století. Sídliště je jako litvínovský Janov, Bečov a mostecký Chánov, Stovka a Sedmistovky na celostátním seznamu sociálně problémových lokalit.

Obec chce státní paneláky získat bezúplatným převodem.

„Cílem není vytvářet zisky, ale preventivně zamezit vzniku nevratných kroků do budoucna, přinášející problém typu Janov,“ uvedla nedávno místostarostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Kvůli urychlení složité transakce vznikla letos dokonce petice na podporu snah obce, kterou podepsalo 430 lidí.

Vedení obce upozornilo státní instituce a politiky na vzrůstající napětí mezi obyvateli a na úbytek ekonomicky aktivních obyvatel Obrnic.

Situaci podle vedení obce zhoršují realitní kanceláře vykupující byty, do nichž se stěhují rizikové skupiny lidí vytlačující „slušné a řádně platící“ obyvatele.