Podle současných platných pravidel pro privatizaci bytového fondu by lidé za své byty zaplatili 500 korun za metr čtvereční. Za byt na Koldomu tak lidé zaplatí od 15 do 30 tisíc korun. Jedna polovina lidí se na schůzce přikláněla k odkoupení bytů a poukazovala na to, že cena je velmi slušná i s přihlédnutím ke špatnému technickému stavu kanalizace a rozvodů vody. Druhá skupina kritizovala technický stav objektu a odmítala odkoupení bytů, pokud město nebude do objektu dále investovat.
Čtvrteční schůzka měla hlavně napomoci k tomu, aby se lidé začali vyjadřovat, zda vůbec souhlasí či nesouhlasí s prodejem. Na radnici totiž od srpna, kdy vedení nabídku privatizace zveřejnělo, přišlo jen čtyřicet vyjádření. V Koldomu přitom ve tři sta padesáti třech bytech bydlí přes šest set lidí.
„Projevil jsem zájem o odkoupení bytu, který obývám. Učinil jsem to proto, aby naše radnice nemusela hledat bohaté kupce třeba v Praze nebo v cizině, kteří by nám sem nastěhovali nepřizpůsobivé občany," vystoupil v diskuzi Oldřich Týř.
„Snad schůze napomůže k tomu, aby se řada lidí rozhodla a své stanovisko také podala,“ sdělil Václav Cihlář z odboru nakládání s majetkem. Lidé své vyjádření mohou zasílat do 9. října. Poté bude anketa vyhodnocena a zvolen další postup. Podle Cihláře se v předešlých privatizacích pokračovalo za souhlasu padesáti procent nájemníků.
„Pokud se v anketě nevyjádří dostatek lidí, budou se muset nájemníci obejít po bytech,“ řekl předseda sdružení nájemníků, Miroslava Sváta, který se přiklání k variantě založit bytové družstvo. To v diskuzi navrhovala také nájemnice Veronika Siebertová. „Měli bychom zorganizovat podpisovou akci a zjistit, kolik lidí má o odkoupení zájem, řekla Siebertová, podle které je prodejní cena výhodná.
Už dnes je ale jasné, že jsou pouze dvě možnosti. "Buďto byty koupíte, nebo zůstanete v nájemním vztahu. Město nebude prodávat koldomské byty nikomu jinému, než nájemníkům,“ ujistil hned v úvodu přítomné obyvatele místostarosta Martin Klika, který nájemníkům také sdělil, že finance na opravu obytného komplexu město nemá. V obytném kolosu jsou totiž za hranicí své životnosti rozvody vody a elektřiny, které vyžadují opravu za desítky milionů. „My vždycky budeme jenom řešit havarijní stav, který nastane, finance na kompletní rakonstrukci nejsou,“ řekl Klika.
To, že je Koldům v žalostném stavu, potvrdili sami nájemníci, kteří se na schůzi vyjádřili. Lidé si stěžovali nejen na staré rozvody vody a elektřiny, zapáchající stupačky a výtahy, ale také na okna a nevyhovující parkoviště. „Bydlím na Koldomu od narození, pokud se byty budou prodávat, tak se odstěhuji jinam, protože dům není v dobrém stavu a v mých silách nebude byt opravit,“ vyjádřil se obyvatel domu Jan Popelka.
Nájemníky Koldomu také zajímalo, co bude s byty, na které nebude mít nájemník peníze na odkoupení. „Zákon pomáhá tím způsobem, že pokud nebude mít někdo finance na odkoupení bytu, může ho za něj koupit družstvo, které vy byste si založili“ vysvětlil nájemníkům Martin Klika.
„Založené družstvo by si na opravy a koupi bytů mohlo vzít úvěr,“ dodal Martin Klika. „A splácet to budou ještě vnoučata,“ vyrukoval jeden z nájemníků.
„Pokud by si nájemníci družstvo založili a zastupitelé Litvínova by řekli prodeji ano, tak představitelé zakládajícího družstva budou komunikovat s námi na úřadě a společně připravíme podmínky pro to, aby mohlo dojít k převodu,“ vysvětlil postup Václav Cihlář, který dodal, že město nebude na nájemníky tlačit.