„Dnes jsme odnesli petici na radnici,“ sdělil ve čtvrtek Deníku jeden z členů petičního výboru, který si nepřál být v tisku jmenován, ale jeho jméno redakce zná. Podle něj petici podepsali lidé z různých domů. Nelíbí je jim navržená pravidla prodeje. O těch se mělo jednat v úterý 14. října na zasedání zastupitelstva. Z tohoto plánu v pátek sešlo.

O bytech se bude hlasovat až 30. října. Důvod odložení? Podle primátora avizovaná neúčast řady zastupitelů. „Obdrželi právní rozbor k chystanému prodeji bytů, takže jeho projednání v zastupitelstvu nic nebránilo. A protože se občané na prodej dotazují a mají o koupi bytů zájem, chtěli jsme vše uskutečnit co nejrychleji. Bylo nám ale avizováno, že na zasedání bude chybět mnoho zastupitelů, a proto jsem rozhodl, že prodej bytů projednáme na zasedání 30. října. Tedy v termínu, který byl naplánován dlouhodobě dopředu,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka.

„Máme poslední šanci zvrátit rozhodnutí zastupitelů města,“ uvádí se ve výzvě vylepené na obytném bloku 525 („hokejka“), který je největším panelákem ve městě.

Většinu bytů chce vláda prodat za cenu 2 500 Kč/m2, ostatní za 3 000 Kč/m2, prostory k podnikání za 10 tisíc Kč/m2. Protestující nájemníci považují návrh za nesplnění volebního slibu, ve kterém sdružení slibovalo několikrát nižší cenu. Ani možné snížení navrhované ceny až na 1 250 Kč/m2 při včasném vytvoření bytového družstva, nepovažují nájemníci za splnění slibu. Požadují jednotnou a co nejnižší sazbu a mnohem delší termín pro vyřízení formalit, protože tolik lidí se podle nich nedokáže rychle dohodnout.

Podle informací Deníku se bouří i živnostníci, podle nichž je deset tisíc za metr čtvereční zruinuje.

Podle radního Jiřího Zelenky nelze vyloučit, že zastupitelstvo bude hlasovat a možná i schválí cenu 600 Kč/m2. „To je mé přání,“ řekl Deníku Zelenka. „Musí se ale na tom jednohlasně shodnout všichni zastupitelé, včetně zastupitelů z ODS a ČSSD,“ dodal radní.