Církevní komplex poblíž Jezera Most zanikne. Pravoslavní věřící rozhodli, že svůj dřevěný kostel, který v říjnu zničila vichřice, znovu stavět nebudou. Prostranství si po vyklizení trosek převezme město, které vlastní i pozemek pod kostelem. Radnice zároveň otevře diskuzi, co s areálem udělá.
Kostel vydržel jen šest let. Jeho stav posoudil po živelní pohromě stavební odborník z Rumunska, odkud pocházejí díly. Poškození je podle něj tak rozsáhlé, že pravoslavné církve Rumunska, Čech a Slovenska rozhodly, že chrám neopraví a celé nedodělané poutní místo zruší. „Veškeré nezničené a použitelné části bývalého chrámu a ostatních objektů použijeme k výstavbě jiných sakrálních budov a zařízení v rámci Pražské pravoslavné eparchie,“ sdělil tajemník arcibiskupa Pražské pravoslavné eparchie Miloslav Zdeněk Veselý. Podle rumunské strany existuje možnost vybudování nového chrámu pro rumunskou a moldavskou pravoslavnou komunitu v Praze.
Tak vypadal dřevěný pravoslavný kostelík, než ho v říjnu zničila vichřice. Foto: archiv Deníku
Z mosteckého areálu církev přemístí i dřevěný kříž, který je památníkem 40 tisíc rumunských obětí II. světové války.
Mostecká radnice počítá s tím, že zástupci pravoslavných do 31. prosince odstraní trosky a areál městu předají. „Další postup budeme probírat s kolegy radními a zastupiteli. Je potřeba sdělit, že se stále jedná o staveniště,“ uvedl náměstek primátora Marek Hrvol.
Vedení města bude také sbírat náměty a podněty na nové využití vráceného území. Se svými návrhy by se měli zapojit i obyvatelé Mostu.
Některým lidem vadí, že si církevní komplex s kostelem nemohli nikdy prohlédnout, protože je oplocený. „Je škoda, že lidi celou tu dobu nepustili dovnitř. Bylo to takové neosobní,“ uvedla jedna z žen, které chodí k areálu na procházky. Podle církve vstup dovnitř nebyl možný, protože komplex byl stále nezkolaudovanou stavbou.
To, že církev kvůli vysokým nákladům kostel neobnoví, oznámila městu oficiálním dopisem. V něm také uvedla, že už vybrala firmu na rozebrání všech staveb a odklizení trosek.
Církev už areál připravuje k předání městu. Třídí se dřevo. Tady stála zvonice.
Projekt provázela smůla
Chrám Nanebevstoupení Páně a svatého mučedníka Valentýna v Mostě byl velkým mezinárodním projektem, který po počátečních ovacích doprovázela smůla. V areálu několikrát hořelo a jeho rozvoj zpomalovaly i spory uvnitř církve. Radnice proto ještě donedávna nevěděla, kdo má kostel na starosti, a problém musela řešit přes rumunské velvyslanectví.
Kostel, který rumunští tesaři sestavili z dílů přivezených ze své vlasti, vysvětili duchovní v listopadu 2011. Součástí komplexu měly být i monastýr a letní modlitebna. Vybudování tří základových desek včetně rozvodů kanalizace a přípojky vody za 1,7 milionu korun uhradilo město. Jedna z budov později shořela.
Církevní areál je dosud součástí rozvojových projektů na oživení liduprázdné krajiny v okolí Jezera Most, které vzniklo zatopením dolu po zlikvidovaném starém Mostu. V něm měli pravoslavní jeden kostel, který převzali od piaristů a starali se o něj až do demolice. Jako náhradu získali pravoslavní monastýr ve čtvrti Zahražany.