„Shrnul bych to tak, že nám ve městě chybí určité věci a aktivity, přičemž jednat s městem z pozice občana není úplně jednoduché," říká jeden ze zakládajících členů MY Litvínov Tomáš Hák. Spolu s ním jsou v nejužším vedení sdružení ještě další dva členové, na nedávnou schůzi dorazilo devět lidí.

První větší akce MY Litvínov se konala v sobotu. Jednalo se o fotografický workshop vztahující se k budově bývalé polikliniky, která již řadu let chátrá. „Myslím, že by se ještě dala zachránit," podotýká Jan Setvák, člen sdružení.

Na místě se sešlo několik amatérských i profesionálních fotografů, aby pořídili aktuální venkovní snímky objektu. Vstup dovnitř město z bezpečnostních důvodů zakázalo. Nechyběl třeba držitel ceny Czech Press Photo Ibra Ibrahimovič.

„Tahle budova nás teď zajímá nejvíce. Chceme se co nejdříve na radnici informovat, co s tím hodlá dělat. A zda má nějaký projekt, který by vedl ke smysluplnému využití. My se také budeme snažit předložit svou vizi. Napadá nás, že by tu mohlo být třeba alternativní kulturní centrum," uvádí Tomáš Hák. Sám si ještě pamatuje dobu, kdy zdravotnické zařízení fungovalo. „Většina lidí ze sdružení tu byla na píchání uší."

Pořízené víkendové snímky by později chtěli zveřejnit na svých webových stránkách. Uvažují také o uspořádání výstavy s jakýmsi upozorňujícím charakterem. „Zdá se mi, že lidé na polikliniku zapomínají," krčí rameny Hák.

Vedle bývalé polikliniky se chce sdružení v nejbližší době soustředit i na čtrnáctideník Radnice, který má podle nich velice omezenou informační hodnotu. „Už 20 let nedoznal změn, chceme ho oživit. Rádi bychom v něm měli například okénko s rozhovory s radními a zastupiteli."

Všichni ze sdružení se k Litvínovu hrdě hlásí a považují se za patrioty. Měnit zatím chtějí jen pod hlavičkou MY Litvínov, o vstupu do politiky neuvažují. „To opravdu ne," uzavírá s letmým úsměvem Tomáš Hák.

MONIKA GORDÍKOVÁ