„Policie nezaznamenala žádné protiprávní jednání," sdělila policejní mluvčí Alena Bartošová.

Pořadatelé před akcí na internetu oznámili, že letošní pochod věnovali zavražděným nacionalistům a lidem postiženým multikulturním soužitím s přistěhovalci.

Akce nacionalistů a jejich příznivců začala v dešti ve 13 hodin položením věnce a minutou ticha u nádraží v Litvínově, kde má Reho pamětní desku. Nehlučný dav převážně mladých mužů a žen, ve kterém byli i účastníci bitvy o Janov v roce 2008, se pak vydal po chodnících na Náměstí míru. Míjel jen pár chodců, kteří zůstali stát nebo si pochodující fotili jako někteří lidé v oknech.

Zástupci nacionalistů ze tří zemí v poloprázdném centru města kritizovali „neandrtálské praktiky" nepřizpůsobivých, kriminalitu, státní režim, pasivitu veřejnosti a vyzývali k hrdinskému pouličnímu aktivismu. „Je ještě čas zakročit!" prohlásila žena s mikrofonem, podle které je český národ utlačovaný hordami cizích parazitů. Host z Německa, který přijel české radikály podpořit, hovořil o násilných tureckých bandách. Slovenský nacionalista se podivil nad tím, že muž, který Reha zabil, šel do vězení za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti, ne za vraždu.

Manifestace poté pokračovala okružním pochodem s prapory po ulici Podkrušnohorská, kolem zimního stadionu a Krušnohorské polikliniky zpět na nádraží, kde pořadatelé účastníkům poděkovali a pozvali je na stejnou pietu v příštím roce. Po celou přesně určenou trasu doprovázel nacionalisty policejní antikonfliktní tým. V průvodu byli i školáci.

Policie po akci informovala, že před pochodem přijala bezpečnostní opatření k zajištění veřejného pořádku a klidu a minimalizaci bezpečnostních rizik. Na místě byli i psovodi a strážníci litvínovské městské policie. V pohotovosti byly pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Pochod byl ukončen kolem 14.30 hodin na litvínovském nádraží. „Poté se účastníci postupně rozešli," sdělila policejní mluvčí.