Anketními lístky, které rozeslala společnost Haines, žije celý Litvínov.

Firma Haines se v dopise, který doručila svým nájemníkům, táže, zda budou mít lidé v budoucnu zájem o koupi bytu. I když jde podle Hainesu o pouhý průzkum, lidé se obávají, že vysoké ceny, které jsou v dopise uvedeny, se stanou skutečností. Je možné, že se do případného prodeje vloží i jedna z největších společností na Mostecku. Nájemníci se prodeji nebrání, nechtějí však platit tak vysokou cenu.

Jana Doskočilová žije v Litvínově přes čtyřicet let, byt dostala za několikaletou pracovní smlouvu. „Neumím si představit, že bych měla dát tolik peněz. Nemám na to. Nezdá se mi to správné vůči nám, kteří jsme na ty byty léta dřeli,“ obává se dvaašedesátiletá Litvínovanka.

Právě cena, kterou Haines uvádí v dopise, vzbudila mezi litvínovskými nájemníky velké obavy. Společnost uvádí, že se cena za metr čtvereční, podle jejího průzkumu, pohybuje mezi deseti až třinácti tisíci. Podle nájemníků je to nadsazená a nereálná cena a chápou průzkum jako nátlak ke koupi.

A chtějí se bránit.

Na internetu začali dokonce kolovat „obranné dopisy“. „Stejně jako vy, jsme postupem majitelů rozhořčeni, nikoliv však překvapeni. Zcela jednoznačně se naplnily naše obavy, kterými jsme argumentovali, když jsme jako zástupci zaměstnanců v DR, zásadně nesouhlasili s tímto způsobem prodeje. Dlužno však podotknout, že prodej bohužel, proběhl v mezích zákona,“ uvádí se v jedné výzvě nájemníkům.

Přestože ostatní instituce mají v této záležitosti téměř nulové možnosti, snaží se nájemníci prodeji za tak vysoké ceny všemožně bojovat.

Dokonce už oslovili i chemičku Unipetrol RPA. „Dostali jsme informaci, že společnost Haines rozeslala jakési dotazníky svým nájemníkům. A budeme se tím zabývat,“ uvedl její mluvčí Pavel Veselý. Nájemníci žádají pomoc i od radnice.

I někteří zastupitelé považují jednání Hainesu za netaktní. Firma však stále opakuje, že se nejedná o žádný záměr prodeje, ale o pouhý průzkum.

„Považuji to při nejmenším za nemorální. Lidé se tehdy za byt upsali na deset let firmě a teď není morální po nich chtíti takovou cenu,“ uvedla litvínovská zastupitelka Martina Opatrná.

V obranných dopisech, které kolují mezi nájemníky, se lidé ubezpečují, že k tak velkému skoku cen nemůže dojít. „Ani sami autoři si určitě nemyslí, že částky uvedené v dopise odpovídají reálným možnostem lidí a cenám, které by bylo možno na nájemnících spravedlivě vyžadovat (domy jsou zanedbané, Litvínov se svými sociálními problémy není zrovna lukrativní místo k bydlení, vysoká nezaměstnanost v regionu a další). To všechno jsou aspekty, které ovlivňují cenu bytů,“ ubezpečují se lidé navzájem.

Ani po deregulaci nájmů v roce 2010 nebude podle některých z nich moci majitel domu jednostranně určovat výši nájmu. Ten prý bude stanoven na základě vzájemné dohody mezi majitelem a nájemníkem. Nájemníci jsou připraveni obrátit se v případě potřeby i na soud.