Plat se liší podle druhu vykonávané práce. "Průměrně si člověk vydělá za měsíc zhruba deset tisíc korun. Pokud jde o směnný provoz, může to být i 17.000 korun," řekla Martina Rejdová z pracovní agentury Job Leader Czech. "Nabídek máme víc než v minulosti, určitě sehnat brigádu na léto lze ještě teď," doplnila.

Nabídky visí také na nástěnkách ústecké Univerzity J.E. Purkyně. Vysokoškoláci ale raději míří na léto za hranice. "Jedu na celé dva měsíce přes agenturu do Španělska. Měla bych mít 200 eur (5500 Kč) na měsíc. Někam se podívám a procvičím španělštinu," řekla dvaadvacetiletá Kamila.

"Zájem o brigády je hlavně u středoškoláků, chtějí většinou brigádu na měsíc," potvrdila Rejdová. Ženy ve středním věku naproti tomu hledají brigádu spíše ve školním roce, přes léto je totiž v některých regionech hlavně na venkově problém umístit dítě do školních zařízení.

Ačkoliv třeba silnic se přes léto bude opravovat v regionu nejvíce v historii, úřady práce nějakou zvýšenou poptávku od stavařů neregistrují. "V období od března tradičně dochází ke zvýšení nabídek v zemědělství a stavebnictví, které jsou v průběhu zimy značně utlumené. Aktuálně však nelze potvrdit, že by nabídka míst ve stavebnictví či zemědělství ve srovnání s předchozími měsíci výrazně stoupla," řekl analytik z krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček.

U dohod o práci se hodinová mzda podle Tučka pohybuje od minimálních 55 korun až po 150 korun u odborných profesí. Někteří zaměstnavatelé platí podle výkonu. Tak je to mu třeba v ústecké čtvrti Svádov, kde teď desítky žen sbírají jahody. "Za bedýnku si vydělají 45 korun. Není to však práce pro každého, vstává se v pět ráno a sbírat se musí v chladu i vedrech," popsal Stanislav Štrympl.

Na sběr tak přijíždějí pracovnice z Ukrajiny, pro které má Štrympl jen slova chvály. "Jsou velmi pilné a na plody opatrné," podotkl. Čeští brigádníci pak jahody balí a prodávají.

Na ruční práci se stále ještě musejí spolehnout také chmelaři. Ti však většinou už mají stálé brigádníky, kteří jim přicházejí na pomoc každoročně.