Most, město jezer, má teď opravdovou Vodní záchrannou službu (VZS). Díky sponzorům si pořídila za 310 tisíc korun rychlý motorový člun na pomoc rekreantům v nouzi. Začal sloužit na jezeru Matylda. Později se přesune na Jezero Most, které je větší než Máchovo. „Tato služba je tu potřebná. V létě bývají na Matyldě i čtyři tisíce lidí,“ řekl Miroslav Fencl, spoluzakladatel VZS a městský radní. „Jsme tu připraveni pomáhat návštěvníkům i sportovcům,“ uvedl Martin Nebesař z VZS. Ta bude hlídkovat 14. června během závodu Dračích lodí, kdy je na Matyldě i Den dětí. Očekávají se tisíce lidí. Členové VZS se netají tím, že je čeká hodně práce hlavně k večeru: chystají se na vytahování podnapilých výletníků z vody.

Bývalý důl v sousedství, kde vzniká Jezero Most, se má zcela zaplnit vodou na přelomu září a října. „Šestého září, kdy bude u kostela Mostecká slavnost, bude u Jezera Most den otevřených  dveří,“ oznámila radní Hana Jeníčková

ČLUN MÁ 325 KONÍ

„Je rychlý a na vodě stabilní,“ popisuje záchranářský člun kapitán Vlastimil Hošek. Člun je ze Slovenska, sloužil na Liptovské Maře. Jezdí na benzin jako auta. Spotřebu má 14 až 16 litrů za hodinu jízdy. Umí přes 70km/h. Uveze sedm lidí, v nouzi více. Člun kotví na Matyldě v přístavišti Nautic Clubu Litvínov. Na koupi člunu přispěli Ústecký kraj, Severní energetická, město Most a příznivci vody.