Doby, kdy praskaly internetové kavárny ve švech a knihovny nestačily registrovat nové čtenáře, kteří prahli po hodině na síti v počítačové místnosti, jsou nenávratně pryč. Přesto je podle Evropské unie v přístupu k internetu stále co zlepšovat, zejména v obcích a menších městech. Na zřízení volných sítí mezi ně rozdělí 120 milionů eur. V regionu je ale zájem o veřejný internet spíše vlažný.

Obce, které se do dotačního titulu Evropské komise WIFI4EU přihlásí, mohou získat poukázku v hodnotě 15 tisíc eur. „Poukázky bude možné využít na vybavení a instalaci Wi-Fi hotspotů. Internetové připojení a údržbu zařízení budou platit sami žadatelé, tedy samosprávy,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý.

Ilustrační foto.
Nejmenší obce se vylidňují. Mladé by udržely kvalitní služby a internet

Původně se obce přihlašovaly do dotačního titulu už letos v květnu, výzvu ale kvůli problémům s přihlašovacím webem úřady EU zrušily. Opětovně by se měl projekt rozjet na podzim. Pokračovat bude až do roku 2020 v celkem čtyřech cyklech.

O dotaci se chtěly ucházet na jaře i Hrušovany na Chomutovsku. Podle starosty Petra Šmída je to příležitost, jak zřídit novou službu občanům i turistům a výrazně ušetřit obecní kasu. „Finančně není jinak zřízení veřejného internetu jednoduché, je to ztrátová investice a určitě mají přednost třeba opravy chodníků a silnic,“ vysvětluje Šmíd. „Ale je to služba občanům, kterou bychom tu chtěli mít, proto jsme se rozhodli o dotaci žádat,“ doplňuje starosta. O tom, zda se opět do výzvy přihlásí obec na podzim, už ale pravděpodobně rozhodne nové zastupitelstvo.

Dotace? Spíš nezájem

Evropská unie si od zřizování internetu v malých obcích slibuje především rychlé vytvoření digitálního trhu. Postoj obcí v regionu je ale zatím spíše zdrženlivější. „Zatím o dotaci neuvažujeme,“ říká starosta Postoloprt Zdeněk Pištora.

Veřejný internet a další prvky takzvaného Smart city by se tu ale mohly objevit. Postoloprty si nechávají zpracovat projekt pro přestavbu náměstí a v rámci diskuze může přijít podle Pištory na přetřes i projednání veřejného internetu.

Rodiče začínají nakupovat školní pomůcky. Ilustrační foto
Výbava pro prvňáčka? Minimálně 1600 korun, stejně jako vloni

Některé obce sice neplánují mít volnou Wi-Fi na místech, jako jsou náměstí nebo parky, občané ale mohou zdarma využít připojení třeba na úřadu a v dalších městských budovách. „Volný internet máme na obecním úřadě, zájemci dostanou heslo a pokrytí zasahuje až do městského parku,“ popisuje místostarostka Nové Vsi v Horách Jana Dvořáková. Mariánské Radčice na Mostecku také neplánují zřídit veřejnou síť v centru města, připojení zdarma by ale mělo fungovat v zamýšleném multifunkčním areálu, do jehož stavby se chce obec pustit.

Ne v každé obci veřejný internet chválí. Ve Vejprtech donedávna fungoval na náměstí T. G. Masaryka. Na začátku léta ho ale zrušili. „Jednohlasně se na tom shodla rada města. Občané si ve velkém množství stěžovali, že kvůli srocování různých skupin obyvatel se bojí vybírat peníze v bankomatu, který je také na náměstí,“ říká místostarosta města Josef Kadlec.

Lavička v mosteckém parku za blokem 265, kde ležela mrtvola a kde se kouří marihuana.
V drogovém parku u centra Mostu zemřel muž. Našli ho na lavičce