Po prázdninách a dovolených začala podzimní sezóna odhalování nelegálního zaměstnávání. Kontroloři úřadu práce se v terénu zaměří například na zateplování budov, kopáčské a stavební práce. Další podrobnosti tají.

„Máme dost podnětů na drobné věci. Více ale říkat nemůžeme,“ sdělil Miroslav Cáder, vedoucí kontrolního odboru mosteckého úřadu práce.

V srpnu úřad práce nikoho za nelegální práci ze své evidence nevyřadil. Čtyři lidi ale vyškrtl za maření kontrol. Zároveň začalo třiadvacet prověrek osmi desítek lidí. Kontroloři také prověřují průměrné výdělky uchazečů o práci, kteří žádají o podporu v nezaměstnanosti. „Neděláme jen terénní práci,“ uvedl Cáder.

Celkový objem pokut za nelegální zaměstnávání se letos pohybuje ve statisících korun a je zatím nižší než loni. Čeká se na uzavření pokutovaných případů, které ještě nenabyly právní moci. Největším letošním případem bylo odhalení více než osmdesáti Asiatů montujících plastové díly v Korozlukách. Firma podezřelá z rozsáhlého vykořisťování se proti půlmilionové pokutě odvolala. Výsledek řízení ještě není znám.

Zaměstnavatelům hrozí za nelegální zaměstnávání pokuta až pět milionů korun místo původních dvou milionů před změnou zákona.

Zástupci podnikatelů nedávno varovali, že řada firem přistoupí v ČR k zaměstnávání lidí načerno, pokud dojde k legislativní úpravě dohod o provedení práce, ze kterých by se platilo zdravotní a sociální pojištění. Firmám by to bránilo měnit pracovní poměr u zaměstnance z plného úvazku na dohodu. „Pokud někdo úmyslně zneužívá tento systém, tak je třeba v prvé řadě využít stávajících kontrolních mechanismů než jej zpřísňovat,“ sdělil prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Dohody podle něj umožňují firmám efektivně a flexibilně reagovat na změny na trhu a jsou pro ně i administrativně méně náročné. Změny by podle Kužela negativně postihly především ty, co nic nezneužívají.

ČT 24 nedávno zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého „pět procent pracovníků v Evropské unii má nepřiznané a nedaněné výdělky, v České republice je to pak sedm procent“. Podle studie jeden z pěti lidí pracujících načerno vydělává na pracích v domácnosti, například při úklidu, hlídání dětí nebo péči o seniory.