„S uklidňovacími prášky by se mělo začít už v průběhu roku. Ne na poslední chvíli. Přibývá případů, kdy jsou kvůli výbuchům pyrotechniky zvířata ve stresu. Jsou to speciální tablety nebo gel,“ uvedl mostecký veterinář Pavel Gabriel. Pokud však nechtějí majitelé svého chlupatého svěřence dopovat uklidňujícími prášky, jsou i další metody, jak ho uklidnit. „Pokud si to nechá pes líbit, přes uši mu uvažte šálu nebo čepici. Doporučuje se také pustit nahlas hudbu a u psa po celou dobu být,“ dodal Pavel Gabriel.

Odborníci radí, abyste poslední dny roku měli psa na vodítku, a to i v případě, že to obvykle neděláte, poněvadž váš mazlíček neutíká. Odpálená petarda jej totiž může vyděsit natolik, že i jinak klidný pes uteče neznámo kam. Zatoulané psy i kočky pak odchytávají strážníci a dopravují je do městských útulků. „Připravujeme se hlavně kapacitně. Máme již přichystané kotce v karanténě. Jinak psy neuklidňujeme. Přistupujeme ke utišujícím přípravkům pouze v případě, kdy je pes obzvláště citlivý,“ sdělil šéf mosteckého útulku Antonín Šlégr.

To, že pejsci přes odpálenými petardami neprchá jen na Silvestra, potvrzuje i mluvčí mosteckých strážníků Luboš Trojna. „Během prosince a začátkem ledna registrujeme větší počet zaběhnutých psů. Pokud se stane, že se pes ztratí, majitel by se měl obrátit na městskou policii nebo útulek,“ dodal Trojna.