Od dopolední desáté hodiny, až do odpoledne zde ředitelství policie Ústeckého kraje, Centrum bezpečné jízdy polygonu, složky integrovaného záchranného systému a mnoho dalších partnerů pořádají Den bezpečnosti silničního provozu. Program, který poběží současně v mnoha blocích a je určen pro všechny věkové kategorie, bude moderovat Josef Melen, známý ze svého působení v hudební skupině Kroky Františka Janečka. „Zábavnou formou chceme lidi přitáhnout k tématům, která jim na silnici mohou zachránit život,“ říká mluvčí krajského ředitelství policie Alena Bartošová.  „Není nic účinnějšího, než si věci vyzkoušet na vlastní kůži,“ dodává.

Simulátory

Návštěvníci budou seznámeni s tím, jak se řídí motocykl i auto pod vlivem různých hladin alkoholu a jiných návykových látek. Nebo jak to vypadá, když má člověk otřes mozku. Dozví se, jaké je po úrazu hlavy rozostřené vidění, jak selhávají koordinační i motorické schopnosti. Pro odlehčení si bude možné si zasoutěžit, například v přesnosti parkování v kategoriích ženy a muži, samozřejmě o hodnotné ceny. Součástí programu je totiž oblastní kolo mistrovství ČR Zaparkuj a vyhraj. Chybět nebude ukázka, jak vůz během chvíle změní barvu. Pro zájemce bude k dispozici simulátor nárazu při 30 km v hodině a otočný simulátor, který osádce vozidla přiblíží převrácení vozidla na střechu.

Losování o ceny

Spolupořadatel akce Centrum bezpečné jízdy mosteckého polygonu si na akci připravil jízdy na kluzkém povrchu a jízdy zručnosti. Někteří účastníci neodejdou s prázdnou, během dne se bude losovat o ceny. Doplněním zábavy bude zapůjčení motokáry. Pro milovníky motocyklů, předvede Miroslav Lisý, jedenáctinásobný mistr ČR a vicemistr Evropy v mototrialu, že je odborníkem i na bezpečnou jízdu. Začátek vystoupení je v 11 hodin. Policisté mají pro diváky připravenou techniku a vybavení, které používají především v souvislosti se silničním provozem. K mání bude policejní radar, měřit rychlost však bude jen dvě hodiny, a to  od 12 do 14 hodin, vozy dopravní a pořádkové policie a také speciální monitorovací vozidlo.

Ukázky záchranářů

Chybět nebudou ukázky výcviku policejních psů. Na své si určitě přijdou vyznavači odborných policejních činností. Pestrý program zaměřený na prevenci v dopravě mají připraven i policisté z německého Chemnitz. Plánovaná je i ukázka Letecké služby PČR. Techniku a vybavení divákům přiblíží také mostečtí hasiči a strážníci městských policií Mostu a Litvínova. Zdravotníci Záchranné služby Ústeckého kraje diváky naučí základy první pomoci, obvazovou techniku, obnovování základních životních funkcí a ukáží přístrojové vybavení sanitního vozu. Zástupci Českého červeného kříže doplní o první předlékařskou pomoc, ukázky oživování na resuscitačním modelu. Výzkum dopravní bezpečnosti Škoda Auto se zapojí s ukázkami bezpečnostních prvků vozidla a unikátními crashtesty.
Nudit se nebudou ani děti na dopravním hřišti. Kromě připravených soutěží se tam odehrají dvě představení divadla VeTři s Vlastou Vébrem. K vidění budou obrázky žáků Základní umělecké školy z Mostu. Veškeré dění začíná v 10.00 hodin.

Edvard D. Beneš