Podle části mostecké opozice, která kontejnerové byty odmítá, je lepší se inspirovat evropským programem Romact. Ten stojí na zapojení Romů do změn, které se jich týkají. Proto v Chanově vznikla komunitní akční skupina složená z místních nadšenců, která začala plánovat opatření na zlepšení života zdejších obyvatel a celkovou situaci sídliště.

„Během několika málo týdnů naše skupina vygeneruje výstupy a možnosti řešení, které následně předložíme vedení města,“ sdělil pirátský expert na integraci Romů Miroslav Brož. Podle mosteckého zastupitele Adama Komendy (Piráti a Zelení pro Most) byla na radnici v minulosti celá řada plánovacích skupin, ale chyběli v nich Romové. „Jsou bráni pouze jako pasivní objekty integrace, nikoli jako nejdůležitější a klíčoví partneři do jakékoliv diskuze o budoucnosti Chanova,“ uvedl Komenda.

Dodal, že opatření připravená pro Romy bez Romů selhávají a nepřinášejí změnu k lepšímu. „To chceme změnit. Vymýšlet řešení pro Romy bez Romů je slepá ulička,“ prohlásil Komenda. I proto místní komunitní akční skupina nesouhlasí s přípravou stavby kontejnerů, takzvaných “čunkodomů“ v Chanově. „Přestěhování nás Romů do kontejnerů situaci v Chanově nezlepší, ale naopak zhorší,“ řekl účastník komunitní schůzky Jan Chromý žijící v Chanově. Podle něj je jedním z cílů nové iniciativy radniční plán zastavit a nabídnout lepší a levnější řešení.

To by prý mohlo spočívat v tom, že Romové poškozené chanovské paneláky ve spolupráci s městem opraví sami. Chromý připomněl, že část místních mužů pomáhala při poslední velké opravě chanovských paneláků. „Jsou šikovní a rekonstrukce zvládli skvěle. Opravené domy si od té doby před poškozením stráží a bydlení zrekonstruovaného vlastníma rukama si váží,“ uvedl.

Mostečtí radní trvají na kontejnerovém bydlení, které označují za modulové, komfortní a udržitelnější než chanovské paneláky. „V tuto chvíli připravujeme projektovou dokumentaci. Letos by měla proběhnout stavební příprava, to znamená instalace základové desky a inženýrských sítí. Příští rok počítáme se samotnou dodávkou modulů,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost). Rekonstrukci zbylých zdevastovaných paneláků radní neplánují, což je většinový názor radniční pracovní skupiny řešící budoucnost Chanova, která opoziční snahy odmítá kvůli špatné zkušenosti s nájemníky, dluhy a s ničením městského majetku.

Kvůli volbě nejvhodnějšího umístění bytových modulů má ještě zasedat pracovní skupina pro architekturu a urbanismus. Podle vedení města nelze vyloučit, že na stavbu modulů bude možné získat dotace. Poškozený panelák Blok 3, určený k demolici, chce letos město odpojit od tepla a desítku zbylých rodin mají radniční úředníci za úkol přestěhovat do podzimu do jiných bytů v Chanově. Teprve pak, až bude panelák prázdný, může město požádat stát o dotaci na demolici.