Městská policie Litvínov oslavila 25 let své existence ve velkém stylu. V pátek 26. května dopoledne byl pro děti i dospělé přichystán nabitý program, který zábavným způsobem představil lidem policejní práci i techniku.

Návštěvníci akce se mohli podívat například na ukázku práce s policejními psy. Ti předvedli základní poslušnost i drsné obrany spolu s figurantem. Jeho roli si na chvíli mohly vyzkoušet i samotné děti. Ty z toho byly nadšené, i přesto že se trochu bály.

Po ukázce sportovní kynologie následovalo vystoupení speciální jednotky. Policisté slaňovali dolů z jeřábu a následně zpacifikovali zločince v autě. Vrcholem dopoledního programu byla ukázka spolupráce všech složek Integrovaného záchranného systému. Policisté, záchranáři a hasiči všem přítomným předvedli, jak vypadá záchrana zraněných lidí z auta.

Obrněný vůz vyzkoušela i starostka

Pozvání přijala i Armáda České republiky, která do Litvínova přivezla obrněné vozidlo Pandur. To se okamžitě stalo nejoblíbenější atrakcí všech dětí, které na akci dorazily s rodiči nebo s učitelkami ze škol a školek. Do zeleného obra si sedla i starostka města Kamila Bláhová. "Byla to paráda," svěřila potom moderátorovi akce svoje pocity.

Na akci dále vystoupily litvínovské mažoretky, dorazili také majitelé policejních veteránů. U těch se děti hojně fotily. Stejně tomu bylo u vystavené policejní a hasičské techniky.

Stručná cesta historií Městské policie Litvínov

O tom, že by měla vzniknout městská policie, se ve společnosti začalo debatovat už v letech 1990 a 1991. Kriminalita tehdy vzrůstala, státní policie procházela změnami a udržet pořádek bylo čím dál tím obtížnější.

V Litvínově vznikla městská policie v roce 1992. Zpočátku ji tvořilo 70 strážníků, počet se pak postupně snižoval až na současných 38. V roce 1993 vznikl služební psinec. První služebna městské policie byla zřízena v objektu budovy školky v Janově. Později policie přesídlila do rekonstruované budovy úřadu ve Vodní ulici.

V prvních letech své existence se strážníci potýkali také s technickým vybavením. To se postupně rozšiřovalo. Rozrostl se vozový park a přibyl městský kamerový systém. Původně měl jen dva kamerové body, dnes jich je 40 nejen v Litvínově, ale i v Meziboří či v Horním Jiřetíně. V roce 2001 převzala městská policie útulek pro opuštěné psy. V Janově provozuje nízkoprahové centrum Jaklík.

"V historii Městské policie Litvínov byly nejtěžší první roky po jejím založení. Tehdy jsme řešili nejvážnější události, dokonce se v ulicích Litvínova střílelo,“ vzpomíná na nejtěžší okamžiky současný velitel Zdeněk Urban. Dodává, že další náročné období bylo v roce 2008, kdy se rozhořela bitva o Janov.

Mezi humorné zážitky naopak patří zachraňování muže visícího na zábradlí ve vyšších patrech paneláku v Janově, ze kterého se posléze vyklubala figurka Santa Clause. Strážníci si často také musejí poradit s nejrůznějšími druhy zvířat. V ulicích Litvínova už se procházel velbloud, mravenečník nebo mýval.

zdroj: web Městské policie Litvínov