VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na obyvatele severních Čech čekalo před 50 lety děsivé probuzení. Začala okupace

Severní Čechy - Bratrská pomoc spřátelených armád. Tak komunisté dlouhých 20 let přezdívali regulérní okupaci, kterou vojska Varšavské smlouvy utnula Pražské jaro. Do severních Čech tehdy pronikly dvě armády: 20. gardová armáda a 1. gardová tanková armáda. 

21.8.2018
SDÍLEJ:

Takto dávali obyvatelé Mostu najevo, že je jim okupace proti srsti.Foto: archiv Jiřího Havelky

Sovětské jednotky se z Německa hrnuly do Československa ze všech směrů. Jeden proud se hnal přes Žitavu a Hrádek nad Nisou k Liberci. Další vjel na sever Čech v oblasti Rumburku, dále směřoval na Cvikov a hodinu po půlnoci už byly tanky v Jablonném v Podještědí.

Z Cínovce kolony směřovaly na Teplice a vlevo na Bílinu a Louny, kde se proud rozdělil a pokračoval na Žatec, Rakovník a Slaný. Jiné kolony mířily na Lovosice a Litoměřice. Další sovětští návštěvníci jeli z Hory Sv. Kateřiny na Most a z Vejprt na Klášterec nad Ohří.

Z Polska vstupovali okupanti na Liberecko přes Harrachov, polské jednotky jely přes Trutnov a Vrchlabí směrem na Jilemnici. Na druhou stranu směřovali Poláci na Dvůr Králové.

Situace na ostří nože

Další sovětští okupanti vjeli do oblasti Libereckého kraje přes Habartice a dál jeli na Frýdlant a Liberec. „V literatuře se objevují jenom hlavní přechody, kterými vstupovaly na sever Čech už nacistické jednotky na podzim 1938. Ale Sověti kromě běžných hraničních přechodů použili i neoficiální přechody či spíše průjezdy určené pro živelní pohromy. Celkem šlo o zhruba 30 míst po celé česko-německé hranici,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.

Okupační jednotky přijížděly do Československa s tím, že zde probíhá kontrarevoluce. Vojáci mohli očekávat to nejhorší. Byli vystrašení. Prvosledové jednotky proto pospíchaly, než se „nepřítel“ vzchopí k odporu. Například sovětská 20. gardová armáda se hnala maximální rychlostí po hlavní trase přes Hřensko na Děčín a Ústí n. L., Litoměřice a Terezín a dále na Prahu. Už v 6.30 hodin vstoupily hlavní invazní jednotky do oblasti Prahy - Ruzyně.

Jednotky, které v 0.45 hodin projížděly Teplicemi, už v 1.30 zablokovaly československé tankisty v Žatci v jejich kasárnách. O dvě hodiny později dorazil sovětský tankový prapor také na žatecké letiště 11. stíhacího leteckého pluku. Dopoledne přistálo na letišti asi 12 sovětských stíhacích letounů MiG-21.

Sověti projevili také zájem o letiště u Mimoně. Okupační turisté ze sovětské armády se k němu vydali z oblasti Zhořelce. Z Rumburku jely tankové kolony na Českou Lípu a zčásti i na Mimoň a také na Liberec a Turnov.

Na letiště Hradčany dorazily asi ve 2.25 hodin (podle jiných zdrojů už v 1.00 až 1.30 hod.) a do 4.00 hodin na letišti přistály první dopravní letouny An-12 s výsadkem. Za nimi přistály stíhačky MiG-21 a také transportní vrtulníky Mi-6.

Blokády a výhrůžky

Chování okupačních jednotek mělo daleko k „bratrské pomoci spřátelených armád“. Například v Litoměřicích zablokovali Sověti zdejší posádku a v 6.55 hodin obklíčili velitelství 51. ženijní brigády. Jakýsi major Ušakov se prohlásil velitelem města. Do 9 hodin byla okupována tamní telefonní ústředna a ještě předtím muniční sklady. Sovětská jednotka pod pohrůžkou zbraní obsadila sklad munice v Nučničkách.

Právě na Litoměřicku však Sověti narazili také na odpor, když se pokusili odzbrojit řadu zdejších posádek. Velitel 51. ženijní brigády kvůli tomu zavolal nadřízeným a major Ušakov měl poté nepříjemný hovor s hlavním velitelem pozemních vojsk I. G. Pavlovským. Neslyšel asi nic hezkého, protože Sověti pak rychle stáhli své jednotky z města a dál přežívali za Litoměřicemi u Žalhostic.

První oběť okupace: na chvíli zastavil tankovou kolonu, pak zemřel

Brzy ráno 21. srpna se ozvaly výstřely z kulometů a v Liberci byly vážně zraněni a zastřeleni první lidé, první oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tou skutečně první obětí okupace se však podle bývalého ústeckého archiváře Vladimíra Kaisera stal 28letý Ústečan Petr Fridrich. Smrtelně zraněn byl už kolem půlnoci z 20. na 21. srpna.

Mladý muž onu osudnou noc opouštěl za doprovodu dívky ústeckou restauraci Budvarku. Šli na tramvaj. U stanice Pošta viděli projíždět ulicí tanky a nákladní auta. Nastoupili do tramvaje a jeli do Předlic, kde jim cestu na chvíli zatarasily další projíždějící tanky. Když dojeli na konečnou k vozovně, pokračovali dál pěšky silnicí směrem do Chabařovic.

U restaurace Lednice v Předlicích proti nim jely další tanky a auta. Fridrich poznal, že se jedná o Sovětskou armádu. Začal jim nadávat a mávat rukama. Vběhl do středu vozovky a snažil se rozjeté kolosy zastavit. „První tank skutečně zastavil. Potom šel Fridrich stranou na kraj vozovky,“ popisoval noční dění svědek, který vše pozoroval z okna svého předlického bytu.

Když Fridrich ustoupil z vozovky a tanky se daly opět do pohybu, na dlažbě se tankové pásy smekaly. Tanky jezdily ze strany na stranu. „Fridrich stál na kraji vozovky. Třetí tank dostal na dlažbě smyk a pás zachytil Fridricha. Vyhodil ho do výšky, muž pak dopadl mimo vozovku,“ vyprávěl svědek. Petr Fridrich následkům zranění podlehl.

Obvodní oddělení Veřejné bezpečnosti v Ústí nad Labem přijalo hlášení o zranění Petra Fridricha ve 3.40 hodin. Záznam o této události se dochoval v Národním archivu ve fondu generální prokuratury.

„V usnesení Veřejné bezpečnosti je uvedeno, že příčinou smrti Petra Fridricha bylo pohmoždění mozku, zlomenina klenby i spodiny lební. Byl převezen do nemocnice, kde na následky zranění zemřel,“ uvedl Vladimír Kaiser.

Fridrichova smrt byla nejen zbytečná, ale také nepotrestaná. V policejním usnesení z 11. září 1968 stojí, že vyšetřování možného ublížení na zdraví Petru Fridrichovi s následkem smrti policie odkládá, protože nejde o podezření z trestného činu. Veřejná bezpečnost z lékařských záznamů navíc zjistila, že Fridrich měl v krvi 1,74 promile alkoholu.

Pro Petrovy rodiče byl 21. srpen 1968 nejkrutějším dnem jejich života. Dnes i oni odpočívají na ústeckém hřbitově na Střekově v hrobě, kde jako první spočinula urna s popelem jejich syna.

Autor: František Roček

21.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Potrubář 23 000 Kč Potrubáři POTRUBÁŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: POTRUBÁŘI, - manuální zručnost, vyučení v oboru, znalost čtení strojírenských výkresů a izometrií, prokazatelná praxe ve strojírenství na obdobné pozici, pečlivost, samostatnost, odpovědnost., Zaměstnanecké výhody: stravenky, penzijní připojištění, zaměstnanecký mobilní tarif, příspěvek na dopravu, zvyšování kvalifikace, HLÁSIT SE: Hertlová Barbora, tel.: 770 165 286, e-mail: prace@sutorglobal.com, osobně na adrese Kopisty 1, Most každou středu 9:00 - 9:30hod (vrátnice). Pracoviště: Sutor global s.r.o., 434 01 Most 1. Informace: Barbora Hertlová, +420 770 165 286. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI VE VÝROBĚ, Požadujeme dobrý zdravotní stav, odpovědnost, samostatnost, flexibilitu, zručnost, výpis z RT, HLÁSIT SE: p. Jánská tel.: 775 030 258, osobně každé úterý od 10.00 - 13:00hod. v hotelu Domino. Pracoviště: Ospro production, s.r.o.- rai most, 435 01 Havraň. Informace: Iveta Jánská, +420 775 030 258. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ TIG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: SVÁŘEČ TIG, Svářečský průkaz - certifikát, vyučen v oboru strojírenství, znalost výkresové dokumentace, prokazatelná praxe se svařováním, základní znalost materiálů, manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, odpovědnost., Zaměstnanecké výhody: stravenky, penzijní připojištění, zaměstnanecký mobilní tarif, příspěvek na dopravu, zvyšování kvalifikace, HLÁSIT SE: Hertlová Barbora, tel.: 770 165 286, e-mail: prace@sutorglobal.com, osobně na adrese Kopisty 1, Most každou středu 9:00 - 9:30hod (vrátnice). Pracoviště: Sutor global s.r.o., 434 01 Most 1. Informace: Barbora Hertlová, +420 770 165 286. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍK/ -ICE DO VÝROBY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DĚLNÍK/ -ICE DO VÝROBY, POŽADUJEME:, - spolehlivost, - pracovitost, - aktivní a zodpovědný přístup k práci, - fyzickou zdatnost, - manuální zručnost, - praxe s výrobou hliníkových konstrukcí či plastových oken výhodou, Zaměstnanecké výhody: sleva na firemní výrobky a služby., HLÁSIT SE: Fojtová Renata, tel.: 734275277, e-mail: info@hpaluminium.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Hp aluminium s.r.o. 1, Tiskařská, č.p. 12, 434 01 Most 1. Informace: Renata Fojtová, +420 734 275 277.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V pátek 28. září si ve velkých obchodech nenakoupíte. Bude Den české státnosti

Mostecký kanonýr Martin Boček netradičně v brance.

Kanonýr musel do branky. Most zradila v Superlize zácpa na dálnici

Cena litvínovské plavecké haly roste. Projekt se prodražuje

Litvínov - Největší stavba ve městě si vyžádá další investice. Opozice zdražení kritizuje.

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Zemřel zakladatel šermu v Mostě Petr Lískovec

Most - O víkendu dorazila do redakce Mosteckého deníku smutná zpráva, že ve čtvrtek 20. září náhle zemřel ve věku 60 let Petr Lískovec, zakladatel oddílu šermu v Mostě a člověk, který dětem věnoval svůj volný čas, nadšení a péči.

Ústecký kraj zakázal Celiu přijímat další odpad

Litvínov - V okolí Litvínova i Mostu již od čtvrtka probíhalo měření škodlivin, které se po požáru na skládce Celio mohly dostat do ovzduší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT