V regálu, který je stylově polepený samolepkami s cestovní tématikou, jsou knihy celé řady méně i více známých autorů. Lze tam najít například román Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera nebo Povídky malostranské od Jana Nerudy. „Jedná se o vyřazené knihy i ty, které jsme dostali od lidí. Tento projekt je pro knížky v podstatě druhou šancí," řekla ředitelka litvínovské knihovny Marcela Güttnerová. Ve stojanu nechybí ani časopisy.

Princip fungování nádražních knihoven, jejichž cílem je zpříjemnit lidem cestování nebo zkrátit čekání na vlak, je jednoduchý. Cestující si knihu půjčí a vrátit ji může kdykoli buď na stejném nádraží, nebo třeba do knihovničky ve své cílové stanici. Lidé mohou také do knih psát, kam až s nimi dojeli. Zároveň mohou knihovničky doplňovat vlastními knihami, které už doma nechtějí.

Knihovna, která nedávno knihami zásobila i knihobudku na Loučkách, se do projektu rozhodla zapojit mimo jiné kvůli propagaci čtení jako takového. „Je to zajímavý nápad, další počin, díky kterému se knihy dostanou k lidem," podotkla Marcela Güttnerová.

Projekt Kniha do vlaku rozjela knihovna v Mikulově. Postupně se začaly přidávat další včetně mostecké. Cestující si tak mohou už několik měsíců půjčit knihu i na mosteckém nádraží.