Přiblížil se začátek nového školního roku a tak se v knihovnách na severu Čech po roce opět připravují na balení učebnic. V poslední době mají učebnice i sešity nejrůznější formáty a je tak stále složitější na ně sehnat padnoucí obal. Pomocnou ruku rodičům i školákům podávají právě knihovny, kde jim učebnice zabalí na míru. Služba už má v místních knihovnách tradici.

Městská knihovna Litvínov ji nabízí již několik let. „Zájem o balení učebnic v knihovnách rok od roku stoupá," řekla vedoucí dětského oddělení litvínovské knihovny Iva Freibergová. Zpočátku se službu dařilo realizovat jen knihovníkům samotným, zájem byl ale tak obrovský, že litvínovská knihovna od loňského roku využívá také pomoc dobrovolníků. „Zvládneme tak zabalit větší množství knih a to rychleji. Po loňské zkušenosti tedy budeme mít i letos k dispozici čtyři dobrovolnice. Balit se bude v počítačové učebně, kde bude zřízená balírna, a pak ve studovnách dětského a dospělého oddělení," řekla dále Freibergová.

Ceny za balení se od loňského roku změnily formát A6 bude stát 5 Kč, formát A5 a A4 bude stát 10 Kč a za větší učebnice typu atlas zaplatíte 20 Kč. Rodiče i žáci musí počítat s tím, že učebnice jim budou zabaleny na počkání dle možností nejčastěji ten den.

„Největší nápor zažíváme bezpochyby první zářijový týden, kdy se učebnice balí od rána do večera a zájemci se musí připravit i na dlouhé fronty. Proto bychom chtěli upozornit, že nemusíte svou návštěvu nechávat až na září. Učebnice balíme už teď na konci srpna, takže pokud už je máte doma, můžete k nám bez problémů zavítat. Balení bude pokračovat i v druhém zářijovém týdnu, který už také bývá klidnější. Před návštěvou můžete také zavolat k centrálnímu pultu, kde vám rádi sdělíme, jak situace momentálně vypadá," zakončila Freibergová.

Most

V mostecké městské knihovně to mají podobně. I u nich je balení již tradiční záležitostí, největší nápor zažívají na konci a na začátku školního roku. „V září je to ale ještě o něco náročnější, protože kromě nových učebnic balíme také spoustu sešitů všech velikostí a tvarů. Rukama nám během několika prvních zářijových dnů projdou až stovky dokumentů," řekla Mosteckému deníku vedoucí oddělení výpůjčních služeb Jitka Belancová. Přesto zatím stíhají balit svépomocí, dobrovolníky nevyužívají.

Zájemci o zabalení si učebnice musí donést do prvního patra k výpůjčnímu pultu, kde je předají knihovnici. Obdrží lísteček s informacemi a následně si počkají na zabalení. To trvá dle možností několik minut.

Za formát A5 zaplatíte v Mostě 6 Kč, formát A4 vás bude stát 8 Kč. Notýsky a atlasy nejsou účtovány zvlášť, přiřadí se k nejbližšímu formátu. „Zájem o balení letos už začal. Spousta žáků dostala učebnice již na konci roku a přicházejí k nám již nyní. Denně zabalíme až na tři desítky knih," informovala Belancová.

ALENA HERZÁNOVÁ