„Větší počet jsme neočekávali," řekl Deníku lomský učitel Radek Vorel, který je předsedou oblastní rady školských odborů na Mostecku. Podle něj byla menší účast ve stávce ovlivněna přetrvávající vysokou nezaměstnaností v regionu. „Zejména provozní zaměstnanci škol se bojí o práci," řekl Vorel. Stávkující strávili včerejšek různě. Například v Lomu přišli učitelé na ranní poradu, pak šli domů. Předpisy nestanoví, kde mají stávkující být a co mají dělat. Učitelů, protestujících proti vládním škrtům ve školství, je ale mnohem více. Ve školách, které nestávkovaly uzavřením všech budov včetně jídelen a družin, podepisovali učitelé ze solidarity petice. „Bylo to na rozhodnutí každého pedagoga," uvedla Milada Kmínková, ředitelka mostecké Mateřské školy Lidická, pod kterou spadá patnáct školek. Všechny byly včera otevřené.

Podle Vorla budou protesty na Mostecku pokračovat, pokud česká vláda podmínky ve školství nezlepší. V takovém případě předseda místních odborů očekává větší nespokojenost zaměstnanců škol a dalších organizací a tím i větší účast škol z Mostecka v případné další stávce.

K pondělní stávce škol se jednotlivě připojili i zaměstnanci Domu dětí a mládeže v Mostě. „Provoz jsme ale nepřerušili, kroužky fungují," řekla Deníku Miloslava Kellerová, ředitelka Domu dětí a mládeže v Mostě.

Školské odbory zdůrazňují, že nejde jen o mzdy ve školství, jejichž reálná hodnota klesá. „Jsme znepokojeni skutečností, že na pořízení materiálního vybavení škol, jako jsou učebnice a učební pomůcky, citelně chybějí finanční prostředky,“ uvedl v otevřeném dopisu rodičům František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství.