Přestože oba namátkové případy svědčí o tom, že i letos mají policisté plné ruce práce, něco se přece jen na Mostecku mění. „Kriminalita celkově klesá,“ řekl ředitel Policie ČR v Mostě Jiří Volprecht.

Policie loni řešila v okrese celkem 2559 trestných činů, což bylo v meziročním srovnání o devět procent méně. Výmluvnější je ale rozdíl v delším horizontu. Oproti roku 2013, kdy se zločinnost dostala po prezidentské amnestii na vrchol s 5374 případy, byl loni počet registrovaných kriminálních činů méně než poloviční. Týká se to násilných i majetkových deliktů, například kapesních krádeží, podvodů i výroby drog. Navíc se zvýšila objasněnost.

Za pozitivním trendem vidí policie i pokles nezaměstnanosti a růst průměrné mzdy, díky čemuž mohou lidé více investovat do ochrany majetku.

Trendem posledních let je přesun části kriminality na internet. „Reagovali jsme na to zřízením oddělení kybernetické kriminality,“ sdělil Volprecht. Jedná se o třeba o nelegální elektronické obchody či podvody spojené s virtuální měnou.

Vyloučené lokality pod kontrolou

V sociálně vyloučených lokalitách se podle policie podařilo loni zabránit eskalaci dalšího napětí a jsou nadále pod kontrolou, protože místní obyvatelé si nepřestávají stěžovat. „Věnujeme se tomu velmi intenzivně,“ uvedl policejní ředitel. Loni v Janově pomáhali s dozorem policejní specialisté vycvičení na práci v problematických sídlištích. V této oblasti Litvínova stoupl počet přestupků, což podle Volprechta svědčí o aktivitě policistů, kteří méně závažné delikty předávají k řešení městu.

Podle radnice je problém Janova hlavně v migraci obyvatel, v nepořádku v domech, ve vandalismu a v narušených sousedských vztazích. „Co se týče kriminality, je Janov srovnatelný s ostatními částmi města,“ sdělila místostarostka Erika Sedláčková. Podle ní ale v řadě lidí stále přetrvává povědomí, že sídliště je nebezpečné, i když statistiky to nepotvrzují.

U některých deliktů přesto loni došlo v okrese k nárůstu. Přibylo například případů vloupání do obchodů, krádeží věcí z aut a maření výkonu úředního rozhodnutí, což se týká třeba řidičů, kteří jezdili autem navzdory zákazu.

Kompletní zprávu o zločinnosti v roce 2018 budou na jaře projednávat městská zastupitelstva.