Reprezentační trenér akrobatického lyžování Roman Dalecký teď tráví víc času v rodném Mostě. V rekreačním areálu Matylda pomáhá stavět Národní tréninkové centrum pro akrobatické lyžování. Zahrne skokanský můstek s dopadem do vody, zatravněnou plochu na cvičení, velkou trampolínu, molo s lávkou, kancelář, sklad s vybavením a další prostory.

Ojedinělé středisko se má otevřít v příštím roce. Vzniká pod záštitou lyžařského svazu a bude stát 5,8 milionu korun, z toho část pokryje dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Centrum bude hlavně pro přípravu talentované mládeže z celé České republiky a pro reprezentaci, aby měla kvalitní zázemí, kde lze celé léto v podhodě a klidu trénovat,“ řekl Dalecký.

Speciální můstek pro disciplíny slopestyle a Big Air se má začít sestavovat v polovině srpna z dílů vyrobených přesně na míru a podle Daleckého bude patřit k nejlepším svého druhu v Evropě. Provozovatelé ho zpřístupní i lyžařské veřejnosti, kterou proškolí instruktoři, a podmínky ještě upřesní. V plánu jsou i akce pro děti včetně gymnastiky na trampolíně.

V Havrani na Mostecku zahájil v roce 2012 činnost jumpark i pro veřejnost, zaskákat si tam mohli všichni zájemci
Z archivu Deníku: V Havrani na Mostecku zahájil před osmi lety činnost jumpark

Středisek pro tento sport v ČR moc není. Akrobatičtí lyžaři využívají hlavně skokanský park ve Štítech v Jeseníku na opačném konci republiky. S mosteckým centrem se zlepší dostupnost i pro závodníky z Prahy a dalších měst, kteří novou lokalitu chválí. „Měli jsme soustředění na Klínech a když jsem klukům ukázal Matyldu s hřišti a tratí na kola, vůbec nevěřili, že jsou v Mostě,“ poznamenal Dalecký.

Právě Dalecký před osmi lety s Klubem freestylového lyžování Most otevřel v nedaleké Havrani areál Jumpark se skoky do molitanu. Toto středisko je už zavřené, protože provoz a údržba s výměnou chátrající měkké hmoty byly nákladné. Klub se tedy přesunul k vodě na Matyldě, kde loni po stavebním povolení postavil první základy nového centra.

Posloužily k tomu pozemky dlouhodobě pronajaté od města. Původně se měl areál otevřít během tohoto léta, ale plán se musel upravit, aby projekt mohl čerpat letošní dotaci. Práce navíc zpozdil koronavirus. Nyní se musí stavba stihnout do konce roku a do února zkolaudovat.

Jezero Matylda v Mostě
Matylda bude přístupná do konce srpna. Práce na plážích začnou v září

Další unikát se rodí ve Sport areálu Klíny v Krušných horách. Litvínovský stavební úřad tam povolil zřízení lanovky zipline. Nechá ji postavit společnost Zimlet Klíny. Do září se vybudují stanice, mezi kterými natáhne lana vrtulník. Pak začne testování, školení personálu a kolaudace.

Optimistický scénář hovoří o zahájení provozu pro veřejnost v říjnu. „Zatím však nevíme, co nás ještě čeká a jaké bude při výstavbě počasí, takže nedokážeme určit přesný termín zahájení provozu,“ sdělila jednatelka společnosti Alena Dalecká.

Zipline je lanovka pro jednu osobu, která sjíždí vlastní vahou připoutaná na kladce zavěšené na nosném ocelovém laně. Jezdí se vždy jen směrem dolů. Lanovka na Šumenským údolím bude mít dvě trasy s celkovou délkou přibližně 2,2 kilometru.

První delší úsek mezi nástupní a přestupní stanicí bude měřit přes 1,3 kilometru, druhý úsek mezi přestupní a dojezdovou stanicí skoro 800 metrů. Klínská zipline by měla být 20. nejdelší na světě. Lidé pojedou rychlostí až 75 km/hod ve výšce až 150 metrů nad údolím.