„Pro závod jsme, jako symbolický rámec, vybrali téma druhé .světové války. Hlavním důvodem je letošní sedmdesátileté výročí od jejího konce. Jsme přesvědčeni, že připomínat si tehdejší těžké časy a dobu je pořád důležité," sdělil Roman Lošťák, hlavní organizátor Ústeckého krajského kola Svojsíkova závodu.

Závod podpoří spolupráci v týmu, komunikaci mezi členy týmu, plánování a schopnost postarat se o sebe, naplánovat víkend, nakoupit si a uvařit z vlastních zásob. Celkem má závod, který proběhne v Litvínově, Krušných horách a jeho vyvrcholení bude v neděli v Mostě, 14 stanovišť.

Cílem závodu, která je pojmenován po zakladateli československého skautingu, je hlavně uplatnění skautských dovedností v opravdovém světě a podpora spolupráce v týmu.

První ročník Svojsíkova závodu se konal už v roce 1946. Během prvního ročníku závodily hlídky skautek a skautů v disciplínách jako signalizování, atletický trojboj, vaření, určování rostlin, stavba stanu a první pomoc. „Obsah závodu je pokaždé jiný a za skoro 70 let od vzniku doznal nesčetně změn," připomněl Michal Tarant, organizátor krajského kola Svojsíkova závodu v Ústeckém kraji.

Junák – český skaut má více než 53 tisíc členů a je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Skauting je největší hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu okolo 50 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolných vedoucích ve 216 zemích světa.

Skauti změnili název organizace. Namísto dosavadního „Junák - svaz skautů a skautek ČR" se od 1. dubna 2015 jmenují „Junák - český skaut".