Přes tři metry vysoký prezident má stát v centru města u nového Repre. Pomník bude věrnou kopií sochy, která před 2. světovou válkou stála ve starém Mostě a na kterou se také lidé, firmy, spolky a město složili. Obnovená socha má být podle radnice vzpomínkou na zbourané město a symbolizovat jeho propojení se současným Mostem.

Kdo dá víc, ušetří

Město láká dárce na daňové zvýhodnění. Kdo z lidí dá během roku alespoň tisíc korun, může státu odvést menší daň z příjmu. Firma by musela dát minimálně dva tisíce korun ročně, aby si mohla dar odečíst ze základu daně.

„Ti, kteří budou chtít přispět do pokladničky a předpokládají, že uplatní odpočet na dani, dostanou na vyžádání potvrzení o svém příspěvku do sbírky,“ informovala mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Zapečetěné pokladničky, které bude radnice pravidelně vybírat, pohlídá stálá služba v budovách. Například v Astře najdete pokladničku v recepci. „Bude na stolku a připevněna ocelovým lankem ke sloupu,“ řekla včera Mosteckému deníku Vlasta Jakubcová, ředitelka městské správy sociálních služeb. Důchodce tam čeká malá slavnost.

Radnice sbírku propaguje sloganem „Mostečané sobě aneb Obnova sochy TGM“. Sochu za války rozřezali nacisté, aby byl kov na zbraně. Poválečnou kopii Masaryka zlikvidovali komunisté.

Jako autory myšlenky obnovit sochu uvádí radnice Jaroslava Šindeláře, Jana Berana, Františka Rybu a Václava Valného.