Příliš na výběr nebudou mít obyvatelé Českého Jiřetína. Do schránek jim přijde jen jedna kandidátka – Sdružení nezávislých kandidátů „Za obec krásnější". „Před čtyřmi lety tu byly kandidátky dvě, jinak pamatuji vždy jen jednu," říká starostka a lídr sdružení Věra Ličková. Má tak z celého Litvínovska nejvýraznější šanci post obhájit.

Už s nimi nechci mít nic společného

Stále ještě probíhající volební období začala v Mariánských Radčicích jako starostka Vlasta Tůmová. Pak ale v obci došlo k politickému převratu, zastupitelé ji odvolali. Tůmová, která kandidovala za KSČM, už na žádné kandidátce není. „Zastupitelé mě tehdy odvolali z důvodu, který byl naprosto vymyšlený. Já jen chtěla chránit obec. Navíc mám svůj věk. Odmítla jsem do voleb jít a mít s těmito lidmi cokoli společného," vysvětlila Vlasta Tůmová.

Až na jeden případ jsou všichni aktuální starostové na kandidátních listinách jedničkami. Výjimkou je dvaašedesátiletá Milana Štveráčková z Louky u Litvínova. Letos není lídrem Evropských demokratů, ale jejich dvojkou za Romanem Dubem. „Myslím, že je čas dát prostor mladším. Na druhou stranu bych se ráda dále podílela na chodu obce," řekla Štveráčková, pro níž je současné volební období už čtvrtým ve funkci starostky.

Vyložený skandál z obcí kolem Litvínova zatím k uším voličů nedolehl. Asi nejvýraznější negativní událostí je poničení, respektive odcizení volebních plakátů. V Horním Jiřetíně došlo ke zničení bannerů nově vzniklé buňky ČSSD, v Lomu někdo ukradl billboardy tamních Severočechů. „Někdo z nás má evidentně strašný strach," řekl už před časem deníku lídru hornojiřetínských sociálních demokratů Marek Drtil. Obě uskupení podala trestní oznámení.

Jsme nezávisláci

Celkově jen tři z deseti starostů mají členskou kartu nějaké politické strany. David Kádner, ač kandidát Otevřené radnice, je členem Věcí Veřejných, Petr Červenka je letitým členem sociální demokracie a Milana Štveráčková oficiálně patří pod křídla SNK-ED.

Současní starostové a jejich pozice pro následující volby:
Brandov – Jiří Mooz (Sdružení nezávislých kandidátů, lídr)
Hora Svaté Kateřiny – Hana Řebíková („SPOLU", lídr)
Nová Ves v Horách – David Kádner (Otevřená radnice, lídr)
Klíny – Jiří Matoušek (Sdružení nezávislých občanů obce Klíny, lídr)
Český Jiřetín – Věra Ličková (SNK „Za obce krásnější", lídr)
Meziboří – Petr Červenka (ČSSD, lídr)
Horní Jiřetín – Branko Glavica (Pro zachování a rozvoj HJ a Černic, lídr)
Lom – Kateřina Schwarzová (Severočeši Lom, lídr)
Mariánské Radčice – Jaroslav Sikora (Za svobodné volby Mariánské Radčice, lídr)
Louka u Litvínova – Milana Štveráčková (SNK Evropští demokraté, dvojka)