Senioři si pochvalují kurz bezpečné jízdy, jehož letošní třetí díl se v minulých dnech uskutečnil na polygonu Autodromu Most. O akci určenou řidičům a řidičkám starším 65 let je enormní zájem. Organizátoři potvrdili, že zájemci červencového kurzu si rezervovali 115 z maximální kapacity 120 míst.

„Je fakt skvělé vyzkoušet si v praxi reakce svoje i svého vozu v krizových situacích. Navíc s pomocí rad od instruktora a přitom za podmínek, kdy člověk neohrozí sebe ani ostatní,“ svěřil se s dojmy 69letý Luděk Kučera z Teplic, který je aktivním řidičem více než padesát let. Na kurz jej upozornil soused z chalupářské osady. „Jezdím často, poslední dobou se synem i na túry na sever Evropy. Chci uklidnit naše řidiče, že zvěrstva, která se v podání některých rádoby šoférů dějí na našich silnicích, nejsou výjimečná ani ve vyspělé západní Evropě. Člověk aby byl stále ve střehu. Podle mě je kurz v tomto směru velice přínosným,“ dodal.

Kurz je součástí projektu Jedu s dobou, bezplatného vzdělávacího programu pro aktivní motoristickou veřejnost seniorského věku. Jeho ideou je navázat na celoživotní zkušenosti řidičů seniorů s cílem rozšířit jejich informovanost v oblasti legislativy, bezpečnosti silničního provozu a zdravovědy formou bezplatných kurzů bezpečné jízdy.

V provozu kurz pomůže

Za velmi užitečnou označil zejména praktickou část kurzu 70letý Vladimír Janečka z Prahy, který do Mostu dorazil ve zbrusu novém voze Suzuki Ignis. „Většina toho, co jsme si vyzkoušeli, při jízdě v běžném provozu určitě pomůže. Na druhou stranu ale výcvik není všespásný, to ani není možné, vždycky hraje roli lidský faktor,“ nechal se slyšet senior. Mezi účastníky nechyběli domácí Mostečané, přijeli i zájemci z Chomutovska a Lounska.

Senioři si kurz pochvalují, což organizátory těší. „Zatím se setkáváme jen s kladnými ohlasy. Pochvalují si zejména přístup našich instruktorů, jejich informace, rady nebo doporučení velice oceňují,“ řekla eventová manažerka polygonu Pavla Přibylová. Kurz bude pokračovat v srpnu. Zájemci mají stále šanci se přihlásit. Podle Přibylové zůstává ještě zhruba polovina volných míst, a to jak v dopoledním, tak i v odpoledním turnusu.

Kurzy Jedu s dobou organizuje kromě mosteckého autodromu dalších sedm tuzemských center pro výuku a výcvik bezpečné jízdy. U nás na severu Čech se jezdí ještě na Autodromu v Sosnové u České lípy. Přihlášení senioři kurz absolvují zdarma.