Ještě na začátku prosince tam nebyl páv ani jeden, teď tam jsou hned čtyři. Dva samečkové, Charles a Dušan, a dvě samičky. „Jezeří před časem připadlo pod pražskou správu památek. A v právě v Praze začali plánovat rekonstrukci zahrad u Hradu, kde pávi žili. Museli je tedy někam přemístit. Nikdo se nehlásil, tak jsem si je vzala já," popisuje „paví" začátky kastelánka Jezeří Hana Krejčová.

Už mají partnerky

Přesně v pátek 13. prosince dorazili na zámek dva samečkové. Okouzlovat návštěvníky jen touto dvojicí se ale brzy ukázalo jako naivní myšlenka. „Dozvěděla jsem se, že jim musím pořídit samičky, bez nich jsou totiž frustrovaní. Mohli by třeba oklovávat auta přijíždějících," vysvětluje Krejčová. Zapátrala a našla jim dvě partnerky v Libochovicích. Podle všeho by hledání „přítelkyň" ale ještě končit nemělo. „Na jednoho samce by měly ideálně připadat dvě až tři samice. Není ale vůbec jednoduché nějaké sehnat," krčí rameny kastelánka Krejčová. Náročné je i jejich rozmnožování. Mláďata se mohou stát oběťmi kun nebo lišek. Pávi jsou nyní ve voliéře, aby si zvykli na nové bydliště. Při brzkém vypuštění by totiž mohli utéct s cílem najít svůj předchozí domov. Provizorní venkovní příbytky pravděpodobně opustí už příští týden a začnou prozkoumávat nový terén. Zima jim nevadí. „Musí být venku. Taky jsem si myslela, že když je zavřu do tepla, bude jim dobře, ale oni by se v uzavřeném prostoru zbláznili."

Páv na Jezeří.Atraktivní zahrada se vznešenými ptáky

Pávi se mimo jiné budou moci procházet i po vrchní zahradě, kterou kastelánka plánuje proměnit. „Chci ji obnovit, pokácet tam břízy a znovu zprovoznit vodotrysk. Tam se budou krásně vyjímat," plánuje Krejčová. „Pro návštěvníky to bude určitě hodně atraktivní. Akorát budeme muset pečlivěji sledovat, zda všichni, kdo sem přijdou se psem, ho budou mít na vodítku a stále u sebe."

Vztah Hany Krejčové vůči pávům je každý den vřelejší. Nejdříve váhala, zda si zvířata má na Jezeří vůbec vzít, postupně je začala rozmazlovat, zejména jídlem. „Každý večer jim vytvářím jídelníček a vařím brambory. Do nich přidávám strouhanku, nakrájenou mrkev, salát nebo kuřecí maso. Milují kočičí granule. Chci pro ně pestrou stravu, ta se pak jistě odrazí i na jejich vzhledu," usmívá se Krejčová.

Chov pávů bere jako novou etapu Jezeří. I když je má teprve pár týdnů, ví, že se jich nikdy nechce vzdát. „Určitě je tu chci mít nastálo. Podle mého páv a zámek patří k sobě. Vždycky to tak bylo. Pro mě jsou pokračováním obnovy Jezeří."

Monika Gordíková