V Ústeckém kraji jsou špatné rozptylové podmínky. V Lomu u Mostu dnes ráno hodnoty polétavého prachu překročily povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový, po 16:00 byl limit překročen i v Mostě. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Naposledy byla špatná smogová situace v Ústeckém kraji letos v únoru.

Čtyřiadvacetihodinové hodnoty polétavého prachu byly v Lomu odpoledne o 10,4 mikrogramu na metr krychlový vyšší, než stanoví limit, v Mostě limit překročily o 0,4 mikrogramu. Měřicí stanice především v západní polovině kraje ukázaly už ráno také vysoké hodinové koncentrace. V Chomutově naměřily 118 mikrogramů na metr krychlový, v Mostě 100 mikrogramů a v Tušimicích 95 mikrogramů. Přes den se hodnoty mírně zlepšily, průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace ale stále stoupají. Upozornění na smog však ČHMÚ zatím pro Ústecký kraj nevydal.

Za současný stav může roční období.V zhledem k tomu, že nastal podzim, přišly s ním i mlhy a déšť. S mlhami často přichází i hrozba v podobě smogu.

„Bio dva značí střední zátěž. Hodnoty prachu kolísají, ale žádná opatření zatím nebyla nutná. Mlhy jsou v tomto období typickou záležitostí. Vzhledem k inverznímu počasí počítáme s tím, že se začne zvyšovat frekvence volajících s dotazy ohledně biozátěže a aktuálních koncentrací škodlivin v ovzduší," řekla Martina Černá, poradkyně Ekologického centra v Mostě.

V minulosti se v autobusech městské veřejné dopravy čas od času objevovaly výstražné cedulky s nápisem smog. Veřejnost tak upozorňovaly na horší venkovní prostředí.

„Nevím o tom, že by tento rok byla zrušena tato bezpečnostní varování," doplnila Alena Sedláčková, mluvčí magistrátu.

Na Klínech i jinde na výše položených místech v horských oblastech je stále krásné počasí. Za posledních pár dní se po internetu objevují fotografie ze slunečných víkendových dní. Pohled na zamlžená údolí bývá krásný, vrácení se do údolí měst je horší. Zda se dočkáme ještě nějakých slunečných chvil, je zatím ve hvězdách.

Miloslava Püschelová