Na lov. Loví se brouci, pavouci, ne úplně běžné rostliny nebo pozorují ptáci. S dalekohledy, fotoaparáty, na bezobratlé se síťkou. Na lovy beze zbraně pravidelně, třeba do Jezeřských lesů nebo na Kopistskou výsypku, vyrážejí nadšenci přírodovědci z mosteckého muzea. Jejich vycházky do přírody, které pořádají, lákají, učí a baví.

Sraz je tentokrát na parkovišti u zámku Jezeří. Hned po startu nás čeká opravdu pořádné stoupání. „Taková zkratka,“ vtipkuje Pavel Krásenský, jeden z pořadatelů, když účastníci hned na začátku sotva popadají dech.

Stoupají nás zhruba tři desítky, je vidět, že pravidelné přírodovědné vycházky mosteckého muzea mají své příznivce, vždyť tu jsou milovníci přírody nejen z Mostecka, ale také z Chomutovska nebo Lounska.

Mikulášská štola v Hoře Svaté Kateřiny.
Nová tradice. V Hoře Svaté Kateřiny oslaví těžbu rud

Ostrý výšlap nikoho neodrazuje, naopak odměňuje. „Ostřice klasnatá,“ pojmenovává zajímavou rostlinu botanik Vít Joza, když se ho jeden z účastníků procházky po několika stech metrech stoupání ptá. „A tady je zákeřnice. Hmyz, ploštice. Ale pozor, pořádně štípe, je to pěkná potvora,“ ukazuje o kus dál Pavel Krásenský, entomolog muzea a nadšený a uznávaný fotograf bezobratlých živočichů.

Odměnou jsou i výhledy

Stoupáme ale dál, kolem vodárny Jezeří, výhledy jsou nádherné, my ale koukáme spíše na zem. Náš průvodce „přes brouky“ ukazuje mnohonožku, nočního lovce střevlíka a další a další malinké obyvatele lesa kolem Jezeří. Tu některé nachytá síťkou, tu odkryje starou kůru. Jde najisto, o pavoucích a broucích vypráví s nadšením. Stejně jako jeho kolegové o svých oborech.

„Támhle slyšíme drozda. O kus dál jsou dvě pěnkavy,“ přerušuje ho Jaroslav Bažant, ornitolog. Dál stoupáme na Jánský vrch, okolo nádherné lesy, skály, dechberoucí příroda. Kdo na přírodovědnou procházku vyrazil, nemůže litovat.

O chvilku později najde Pavel Krásenský v dutině stromu zápředníka. Zájemcům na něm ukazuje zajímavé detaily. „Tohoto pavouka si lidé velmi často pletou s jedovatou zápřednicí. Posílají mi fotky, myslí si, že je to zápřednice a z devedesáti procent je to zápředník. Ten je ale menší a hlavně úplně neškodný,“ popisuje entomolog. Zároveň ale dodává, že na minulé vycházce, na Kopistské výsypce, jedovatou zápřednici našli.

Na staveništi mezi mosteckým Kahanem a aquadromem je už vidět střed okružní křižovatky
FOTO: Mezi Kahanem a aquadromem v Mostě už je vidět nový kruhový objezd

Poznáváme další nádherné zpěvy, zajímavé brouky, nebo pavouky a dál stoupáme směrem ke zřícenině Starý Žeberk. „Tohle je šestiočka. Pavouk, který má šest očí. Jinak všichni mají osm,“ přidává další zajímavost Krásenský, když nachází pavouka na spadlém stromu. „Lipnice luční,“ přidává se na vrcholu výstupu ke kolegům opět Vít Joza a dál vypráví o rostlinách v Jezeřských lesích.

Cestou dolů odborníci z mosteckého muzea vypráví, odpovídají na dotazy, přidávají zajímavosti. Na účastnících není vidět únava, ale zvědavost, tyto přírodovědné procházky zkrátka baví.

A už se také plánují další. „Určitě na podzim zase nějaké uděláme,“ slibuje Pavel Krásenský. „Tešíme se na další lov,“ shodují se účastníci procházky.