Milan Klepačka si vychutnává v okně odpolední cigaretu. Do bloku 95 se přestěhoval z Bíliny před dvěma měsíci. Není Rom. Jeho známí se proto divili, že si vybral k bydlení romskou lokalitu. Blok 95 je součástí deprivované obytné zóny Stovka, kterou úřady řadí společně s Chánovem mezi problémová sídliště. „Já si to nemyslím. Je tu klid. Problém vidím jen v blízkých hospodách a hernách,“ říká nový Mostečan. Chystanou rekonstrukci přilehlých veřejných prostranství a domů vítá. Zda se jim vyhne devastace, se prý uvidí. „Bude záležet na lidech,“ tvrdí.

„Tady si to dokážeme udržet hezké. Tady není špína jako v Chánově,“ shoduje se skupinka šesti Romů střední a starší generace diskutující na dvoře pod stromem. Dvě romské babičky, které patří mezi starousedlíky a žily ve Stovce i za komunistů, kritizují některé romské rodiny. Dělají prý ostatním Romům ostudu. „Přistěhovaly se z Bečova, Janova, Chánova, Bíliny i ze Slovenska. Kdyby tu nebydlely, je tu svatý klid,“ zlobí se vrásčité romské ženy. Ostatní souhlasně přikyvují. „Nechají děti do noci venku a dělají kravál,“ dodává mladá Romka. Mají obavy, že cizí nevyzpytatelný romský živel, který žije v předražených podnájmech, může po modernizaci lokality způsobovat potíže. „Hlavně ať nám pak nezvednou nájem!“ obává se mladý Rom.

„Tolik Romů tu nikdy nebylo. Dost starousedlíků to znepokojuje a zaznívají tu i drsná slova. Když se podívám na nepořádek kolem a srovnávám s tím, jak to tu vypadalo dřív, chce se mi brečet. Ale pravda je, že se tu situace od roku 2004, kdy to bylo hodně zoufalé, zlepšila,“ míní starší žena. „Já jsem optimista,“ říká zavalitý Rom u bloku 100. Podle něj je sídliště zanedbané a opravy potřebuje. V bloku 100 ale nebude jednoduché změny přijmout. Stačí si přečíst nápis na otevřených vchodových dveřích. „Vážení nájemníci, jsme velmi rádi, že nám umožňujete volný vstup do vchodu, tím vám chceme poděkovat, že tu můžeme fetovat a přespávat ve sklepních prostorách. Vaši bezdomovci a feťáci.“ Důchodce Zdeňka Pudila nevyvede z míry ani roztrhaný jehovistický časopis s názvem „Zničí lidé Zemi?“. Senior, který bydlí v domě šest let, vidí problém jinde. Vadí mu, že někdo si brzy zlomí vaz pádem do větracích šachet na chodnících u domu, protože někdo ukradl kovové rošty. Vadí mu, že nevidí pěší policejní hlídky. Vadí mu, že z podmáčených sklepů proniká nahoru smrad. „Rekonstrukce má smysl, ale hlavně aby se to už konečně udělalo,“ zdůrazňuje. „Lidé říkají, že pokud se s tím domem něco neudělá, jednou nám spadne na hlavu.“

„O přípravách na rekonstrukci víme. Jsme rádi, že jsme u Krušnohoru, který nám v tomto hodně pomáhá,“ říká předsedkyně samosprávy bloku 97 Marie Daubnerová, která bydlí v lokalitě 35 let. Dům město zprivatizovalo v 90. letech minulého století a podle předsedkyně byl v havarijním stavu. Obyvatelé si ho ale postupně zvelebili, teď plánují nové výtahy a vnější plášť. Věří, že obdrží dotace.

„Stovka rekonstrukci určitě potřebuje, ale problémem bude vandalství,“ míní 37letá Adriana. Dítě se jí houpe na plácku na sušení prádla. Na blízké nové centrální hřiště ho pustit nechce. Bojí se střetu s výrostky. „Zda sídliště vydrží po opravě dlouho hezké, to je otázka,“ říká 65letá Hana, která tu bydlí 31 let.

Ke Stovce se nedávno přestěhovala základna městské policie. V plánu je nová kamera na bloku 95 a úpravy celého monitorovacího sytému ve Stovce.

Termín zahájení rekonstrukce není ještě znám. Počítá se s úpravou dvorů, kde budou parčíky a hřiště, s likvidací podzemních kotelen a výstavbou polopodzemních popelnic. Opravy domů budou spolufinancovat jejich vlastníci, což sníží finanční zátěž města.

Do zlepšení Chánova a Stovky se má investovat celkem přes dvě stě milionů korun.