Zastupitelé převzetí památky schválili loni. Zítra mají kvůli právníkům ještě odsouhlasit, že budova je historickým majetkem města. Tím se ukončí vleklý spor o vlastnictví. Zpočátku váhavá radnice věří, že kraj zaplatí polovinu oprav. Tím podmínila převzetí budovy. Oprava vyjde na pět milionů korun a patří v letošním rozpočtu města mezi investiční priority.

„Město se převzetí památníku nikdy nebránilo. Po převodu na město začneme jednat, co vše tam bude,“ sdělil Jiří Kurcin (KSČM), náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.

„Uvažujeme o tom, že památník bude mít na starosti městské Centrum rozvoje turismu. Zřejmě se změní i celková koncepce využití této památky, která je po stránce stavební skutečně významným objektem,“ sdělila náměstkyně primátora pro rozvoj, majetek a městské služby Hana Jeníčková (nezávislá).
Radní počítají s tím, že památník oživí badatelé ze Severočeského leteckého archivu Most, občanského sdružení, které se zabývá dokumentací války na Mostecku.

„Zájem o spolupráci máme,“ sdělil zástupce sdružení Edvard D. Beneš. V památníku by mělo sdružení svou databázi. Navázala by na expozici Mostecko v letech 1939 až 1945. V plánu jsou i přednášky pro školy a veřejnost.

Jako horký brambor

Památník připomíná dvanáct tisíc válečných obětí a tisíce lidí, kteří prošli nacistickými lágry na Mostecku. Na zřízení pietního místa přispěli zahraniční váleční veteráni. Ústecký kraj chtěl budovu darovat v roce 2007 Mostu jako jeho historické dědictví. Zastupitelstvo tehdy rozhodnutí odložilo kvůli poškození památníku spodní vodou a opravám, které kraj odmítl hradit, protože objekt zařadil mezi nepotřebný majetek.

Spor začal v prosinci 2007, kdy opoziční ODS a SNK-ED kritizovaly radní, že dar od kraje nepřijali.

V lednu 2008 radní památník navštívili. Viděli plísně a hnijící exponáty. Krajské muzeum v Mostě zajišťuje s minimem peněz běžnou údržbu a vysoušení zdí.