„V takové vodě znamená koupání riziko a nelze je doporučit. Sinice způsobují řadu zdravotních problémů. Nejčastěji to jsou vyrážky, ekzémy, záněty spojivek a střevní problémy,“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most pro Krušnohoří.

Pokud chcete mít jistotu, že voda, ve které se chystáte vykoupat, je nezávadná, stačí si udělat jednoduchý test. „Naplňte skleněnou nebo plastovou láhev až po hrdlo. Nechce láhev stát asi 20 minut na světle. Pokud voda zůstane čirá, ale u hladiny se vytvoří zelený kroužek ve tvaru sekaného jehličí nebo krupice, jde o sinice,“ řekla Hykyšová. Pokud voda zůstane zakalená rovnoměrně či se začne tvořit zákal u dna, obsahuje voda řasy.

Redakce Deníku se rozhodla udělat tento jednoduchý test pro vodní nádrže Benedikt, Matylda a jezírko na Resslu.

Výsledek testu dopadl podle očekávání. Voda v jezírku na Resslu zůstala rovnoměrně zakalená, což ukazuje na výskyt řas. Bez problému dopadl test na znečištění vody u nádrže Benedikt. Voda zde byla bez zákalu i zelených organismů. O trochu hůře dopadl test vody v nádrži Matylda. Voda obsahovala drobné příměsy. I zde však voda zůstala bez zákalu a neobsahovala známky přítomnosti sinic. Koupat se tedy na Matyldě můžete bez rizika poškození zdraví. Potvrzují to i prováděné rozbory Krajskou hygienickou stanicí, stejně tak jako prohlášení ekocentra.

Podle zjištění Ekologického centra je voda na Benediktu i Matyldě vhodná ke koupání. To samozřejmě platí i pro koupaliště na Resslu a Aquadromu. I přes toto zjištění někteří lidé mají obavu z neoficiálních koupališť.

„S dcerou chodíme na koupaliště často. Nedávno jsme byli na Benediktu a voda se mi zdála čistá. Raději s ní ale zajdu na Aquadrom,“ říká matka půl roční dcery Jana Prchalová.

Pokud chcete zjistit, zda se ve vaší rekreační nádrži sleduje kvalita vody, můžete zístkat informace na webových stránkách krajské hygienické stanice či webu Ekologického centra Most.

Jana Froňková