„Dřevo o celkovém množství 407,3 metru krychlových si odvezl pro vlastní potřebu. Společnosti tak způsobil škodu za 358 tisíc korun,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Policie případ dostala na stůl již v létě, kdy neoprávněnou těžbu dřeva odhalil revírník při pravidelné lesní pochůzce.

„Zjistil, že od března do června někdo uřezal mezi mosteckým autodromem a Hořanskou cestou asi 950 stromů,“ konkretizovala Světláková.

Jiné povolení

Po pachateli kriminalisté pátrali několik měsíců. Nakonec se jim ho podařilo odhalit. Zároveň zjistili, že 48letý muž stromy nekácel sám, ale na práci si najímal dřevorubce, který tvrdil, že má k těžbě dřeva povolení. To podle zjištění policie sice skutečně měl, ale od úplně jiné firmy a na jiný kus lesa.

„Podle tohoto povolení si muž mohl vzít v přesně vymezené lokalitě těžební zbytky a pokácet označené stromy. Toto povolení se však nevztahovalo na lokalitu patřící Českým lesům,“ upozornila Světláková.

Zničený les

Neoprávněným vykácením části lesa u Mostu muž nejenže způsobil společnosti Lesy ČR statisícové škody, ale podle vyjádření České inspekce životního prostředí neodbornou těžbou poškodil životní prostředí. Les totiž v místech, kde nechal dotyčný porost vykácet, značně prořídl, a není vyloučeno, že při silnějším větru se teď zbylé stromy budou samy vyvracet a lámat.

Policejní komisař v těchto dnech 48letého muže obvinil z trestných činů krádeže a poškození lesa. Bude-li odsouzen, hrozí mu až pětileté vězení. Stíhán je na svobodě.