Ale pozor! Mufloni mají mimořádně vyvinutý sluch, čich i zrak a člověka dokážou zaznamenat na vzdálenost více než jeden kilometr. A vůdčí muflonka hlídá s velkou obezřetností!
Muflon není vybíravý. Spásá kyselé a tvrdé trávy a tráva tvoří 70 procent objemu jeho potravy.
Listí stromů a keřů asi 15 % a polokeře okolo 10 %. „Tohle vše v prostředí rekultivací mohou najít. Vlastně je skladbou rostlin i terénními vyvýšeninami hodně blízké Korsice, která je jejich domovinou,“ říká technik projektů Severní energetické Jiří Křen.

Muflonům se tu daří natolik, že hrozí jejich přemnožení. Ostatně totéž platí pro jeleny a daňky. Biodiverzita na rekultivovaných plochách, ač je to možná překvapivé, je vyšší než před těžbou.  Proto se 750 hektarů plochy stalo honitbou. Severní energetická pozemky pronajímá myslivcům z Komořan, Mostu, Horního Jiřetína, Vysoké Pece, doplňkovou službou jsou odlovy za poplatek.  Ale vraťme se k muflonům. Víte, že v České republice žije zhruba 35,8 % jejich světové populace?
Dlouho byli považováni za jednoho z předků ovce domácí. Poslední výzkumy ukázaly opak: vznikli zdivočením domácích ovcí, které si na středomořské ostrovy Korsiku a Sardinii přivedli první neolitičtí osadníci v 6. až 7.tisícíletí před naším letopočtem.