Když přijdou mrazy, je nejlepší schovat se ke kamnům s hrnkem něčeho horkého. Lidé bez domova však takovou možnost obvykle nemají a jsou odkázáni na pomoc druhých. V Ústeckém kraji na ně dohlíží někdy radnice, jindy městské policie a charitativní organizace.

V krajské metropoli mají bezdomovce „na starosti“ ústečtí strážníci. „Kontrolujeme ty, o nichž víme. Většinou je odkážeme na azylové domy, dokonce máme vytištěné letáky, na kterých mají všechny důležité kontakty,“ líčil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Existují ale i skupinky bezdomovců, kteří migrují po celém městě, o pomoc nestojí a žijí ve svém světě. „Když na ně narazíme, nabízíme jim pomoc také, ale oni většinou odmítnou. Na rozdíl od těch, kteří jsou ve velmi složité životní situaci, upřednostňují svou svobodu,“ přiblížil Novotný.

Stovky lidí bez domova

Po Ústecku se pohybuje několik desítek bezdomovců. Jejich počet není přesně znám. Pracovníci Oblastní charity v Ústí jich loni v terénu potkali celkem 55. Přímo do Azylového domu Samaritán na Klíši jich přišlo dokonce 442. „Kromě běžných služeb nízkoprahového centra, noclehárny a jídelny jim v těchto mrazech nabízíme i krizové židle, na nichž ve společenském centru mohou přečkat noc, i když nemají peníze na úhradu služeb,“ informovala vedoucí Domu Samaritán Vendula Krištofová.

V mrazech má centrum otevřeno po celý den, vyhlásilo také sbírku ošacení, především mužských kalhot, bund, svetrů a mikin. Mají připravenou potravinovou pomoc a jeho pracovníci vyrážejí do terénu dvakrát týdně. Nabízejí horký čaj a polévku. Když přijdou na místa, kde se zdržují ti, kteří pomoc nechtějí, zanechají leták či svačinu. „Chce to čas, přesvědčování má leckdy opačný účinek. Po navázání důvěry pak přicházejí sami,“ dodala Krištofová.

Teplická radnice do života místních bezdomovců nijak nezasahuje. A to ani v těchto mrazech. „Náš sociální odbor je ale vždy připraven těmto lidem pomoci s ubytováním a podobně. Jedinou podmínkou je, že musí sami chtít se svým životem něco udělat. A to nechtějí. Ono jim to vyhovuje. Ve spolupráci s městskou policií je oslovujeme s možnostmi a pomocí, v 99 procentech případů neúspěšně,“ připomněl náměstek teplického primátora Hynek Hanza.

Azylový dům v Teplicích není. „Teoreticky může takový člověk do zařízení v okolí, ale jeďte jinam, když o tom nic nevíte a nemáte ani floka. Do komunitního plánu jsme prosadili nouzovou noclehárnu. Vychází z toho, že v mrazech, jako jsou teď, je pro všechny strany lepší, když bezdomovci nejsou na ulicích. Nic dlouhodobého, opravdu jen krizová záležitost. Teď ještě, aby to město zrealizovalo,“ uvedl opoziční zastupitel Teplic Jakub Mráček.

Od soboty bude lépe

Po celém Litoměřicku je několik set lidí bez domova. Pomocnou ruku jim podává především Naděje a Farní charita, při obsazení nocleháren jim nabízí i přespání na krizové židli. Obě organizace spolu úzce spolupracují a jejich terénní pracovníci vědí, kam složí večer hlavu každý zaevidovaný člověk bez domova. „Pokud se dozvíme, že některý člověk opustil azylový dům, hned ho naši terénní pracovníci monitorují, aby nedošlo k neštěstí. Vyhodnocují situaci každého z nich a poskytují jim individuální pomoc potravinovou i materiální,“ řekla vedoucí litoměřické pobočky Naděje Petra Smetanová.

„V noci z pondělí na úterý jsem obešla všechny klienty, většina byla na ubytovnách, pouze u dvou jsem zjistila, že pobývají venku v závětří a teple oblečeni,“ doplnila terénní pracovnice sociální pomoci Renáta Langer.

V Děčíně pravidelně kontroluje místa, kde se bezdomovci zdržují, městská policie. „V případě potřeby nasměrujeme lidi bez domova do azylového domu nebo noclehárny,“ vysvětlil mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík, který odhaduje počet bezdomovců ve městě na 30.

V Mostě se bezdomovci stáhli do budov a do tepla. Strážníci zatím nemuseli zachraňovat nikoho v ohrožení života. „Děláme průběžné kontroly,“ sdělil mluvčí mostecké městské policie Vlastimil Litto. Strážníci jsou v kontaktu s azylovým domem, kam by v případě potřeby člověka v nouzi odvezli.

Úředníci magistrátu žádnou zvláštní obchůzku míst s bezdomovci nechystají, spoléhají na pomoc sociálních pracovníků z neziskovek, které město finančně podporuje. Strážníci věří, že riziko umrznutí pomine v sobotu, kdy mrazy poleví.